Babka ziemniaczana
Babka ziemniaczana
Rodem z Podlasia. Babka ziemniaczana jest potrawą regionalną kuchni Podlasia. Wywodzi się z kuchni białoruskiej. Popularna również na Mazurach i Suwalszczyźnie. Inne nazwy tej jakże smacznej i pożywnej potrawy to tarciuch, kartoflak czy też babka kartoflana.
Choć babka ziemniaczana z Podlasia jest dość pracochłonną potrawą, to zapewniam was, że jej smak wynagrodzi wam trud przygotowań.
Babka ziemniaczana to taka zapiekanka ziemniaczana. Jeśli chodzi o smak babki ziemniaczanej, to mnie kojarzy się z plackami ziemniaczanymi z tym że, ta jest lżej strawna, bo pieczona bez dodatku ciężkiego oleju, na którym smaży się placki.
Do babki ziemniaczanej zwykle dodaje się stopiony boczek albo słoninę, a czasem kiełbasę. Jest naprawdę wyborna w smaku, zwłaszcza podana z kubkiem zsiadłego mleka czy kefiru, z kleksem sosu czosnkowego.
Idealnie upieczona babka ziemniaczana ma środku kremową konsystencję oraz złocisto-brązową chrupiącą skórkę na wierzchu i na dole.
Zobacz także → fuczki – placki z kiszonej kapusty.
(prostokątne naczynie żaroodporne lub średnia blaszka do ciasta)
Składniki:
– 1,5 kg tartych ziemniaków
– około 350g boczku wędzonego (daję parzony)
– 2 cebule
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki mąki
– 2 jajka
– 2 łyżeczki majeranku
– kminek (opcjonalnie)
– sól, pieprz
Dodatkowo:
– masło do wysmarowania formy
– bułka tarta do posypania
Do podania:
– kefir, maślanka lub zsiadłe mleko.
– ogórek kiszony lub kiszona kapusta (ocjonalnie)
– gęsta kwaśna śmietana lub sos czosnkowy na jej bazie
▌Jak zrobić babkę ziemniaczaną z boczkiem?
Z kawałka boczku odciąć nożem skórę (dolną warstwę – jest bardzo twarda), następnie pokroić w małą kostkę. Stopić na patelni na małym ogniu. Kiedy boczek będzie już prawie gotowy (zarumieniony), dodać pokrojoną w kostkę 1 cebulę – smażyć kilka minut, na koniec dodać posiekany czosnek i smażyć 2 minuty. Patelnię zestawić z ognia.
Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć z nadmiaru wody. Zetrzeć drugą cebulę (zapobiegnie ciemnieniu masy). Umieścić w dużej misce, wbić jajka, dodać mąkę, sól, pieprz i majeranek. Dokładnie wymieszać. Masa powinna być spójna i mieć wyraisty smak, tak jak placki ziemniaczane (nie żałuję soli ani pieprzu :-)).
Żaraoodporne naczynie do zapiekania lub blaszkę wysmarować masłem i obsypać bułką tartą. Wyłożyć masę ziemniaczaną z boczkiem, wyrównać łyżką. Wierz posypać delikatnie bułką tartą. Naczynie wstawić do nagrznego piekarnika i piec w temperaturze 190˚C przez około 70-90 minut, ąż babka będzie ładnie zarumieniona, złocisto-brązowa.
Babkę ziemniaczaną kroić po lekkim przestygnięciu na plastry i podawać z kubkiem kefiru, maślanki albo zsiadłego mleka. Ja swoją serwuję z kleksem sosu czosnkowego na bazie śmietany, posypaną szczypiorkiem.
Babkę na następny dzień można odsmażyć na patelni lub odgrzać w piekarniku albo w opiekaczu. Świetnie nadaje się do zamrożenia.
Smaczego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Muszę w końcu ją zrobić i spróbować.
Jest pyszna, bardzo polecam.