Potrawy regionalne

Ruchanki – kaszubskie racuchy drożdżowe

Ruchanki – kaszubskie racuchy drożdżowe

Regionalne racuchy prosto z Kaszub. Mięciutkie i puchate. Ruchanki dawniej robiło się z resztek ciasta chlebowego i podawano zwykle na śniadanie. Te owalne placki posypało się cukrem, podawano z konfiturą, dżemem albo śmietaną wymieszaną z cukrem oraz z kubkiem kawy zbożowej.

Ruchanki drożdżowe z mąki pszennej serwowano natomiast podczas karnawału. Sekretem puszystego ciasta kaszubskich racuchów jest m. in. dodatek stopionego masła.

Ruchanki – skąd ta osobliwa nazwa tych pysznych placuszków? Ciasto drożdżowe musi być dobrze wyrośnięte tj. w gwarze Kaszubów „wyruchane” 🙂

Racuchy drożdżowe po kaszubsku często przyrządza się z jabłkami, tak jak klasyczne racuchy. Ja dodałam jabłka do ciasta, jednakże nie jest to koniecznie, jeśli nie chcecie.

Zobacz także małdrzyki – placki twarogowe.

(16 sztuk)

Składniki:

– 3 szklanki mąki pszennej

– 3 jajka

– około 1 szklanka lekko ciepłego mleka

– 3 jabłka (opcjonalnie)

– 100g masła

– 40g świeżych drożdży

– 1/3 szklanki cukru + 1 łyżka

– 1 opakowanie cukru waniliowego (16g)

– około ½ łyżeczki soli

Dodatkowo:

– olej do smażenia

– cukier puder do posypania, konfitura albo śmietana z cukrem

Jak zrobić ruchanki – kaszubskie racuchy drożdżowe?

Masło stopić w garnuszku, pozostawić do ostudzenia.

Rozczyn drożdżowy: w rondelku nieznacznie podgrzać mleko, by było lekko ciepłe, lecz nie gorące. Odlać połowę do kubka. Do rondelka wkruszyć drożdże, dodać cukier i łyżkę mąki. Zaczyn wymieszać, przykryć talerzykiem i pozostawić na 10 minut do wyrośnięcia.

Do miski wbić jajka, dodać cukry, sól, wlać stopione masło i pozostałe mleko. Ciasto miksować, dodając partiami mąkę. Ciasto drożdżowe powinno być gładkie i dość gęste. W razie potrzeby dodać odrobinę mleka. Ciasto na racuchy nakryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut (powinno podwoić swoją objętość).

Tuż przed smażeniem racuchów dodać umyte, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę jabłka. Wymieszać. Na patelni rozgrzać więszką ilość oleju. Kłaść porcje ciasta.

Ruchanki kaszubskie smażyć na średnim ogniu z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu kłaść racuchy na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Kaszubskie ruchanki drożdżowe podawać posypane z cukrem pudrem albo z konfiturami.

Smacznego!

Helen G.

Ruchanki – kaszubskie racuchy drożdżowe
+ 5
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

4 komentarzy

  1. Ostatnio, gdzieś od tygodnia mam niesamowitą ochotę na racuchy i robie je niemal każdego dnia 🙂 robie albo z jabłkami, albo z twarogiem i nie ma mocnych żeby domownicy sobie odmówili takich przyjemności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button