Ciasta i ciasteczkaPotrawy Świąteczne

Makowiec świąteczny

Makowiec świąteczny – Strucla makowa

Idealny na świąteczny stół. Oblany lukrem i posypany płatkami migdałów. Przestawiam wam Kochani Czytelnicy sprawdzony przepis pochodzący z notatnika mojej mamy na makowiec świąteczny – tzw. strucla z makiem. Mama piekła tego makowca na każde święta przez lata. Dziś już go nie piecze, bo jest dla niej zbyt pracochłonny. Ja przejęłam od niej pałeczkę 🙂

Jest to wspaniale wilgotny makowiec zawijany z ciasta pół drożdżowego przełożonego domowej roboty masą makową z dużą ilością miodu i bakalii. Ciasta jest stosunkowo mało, zaś farszu makowego sporo, tak jak być powinno – czyli luskusowo.

Zaczyniu z drożdży i śmietany nie trzeba wyrabiać, wystarczy dołączyć go do ciasta. Z podanej proporcji wychodzą 2 strucle makowe. Jeśli chcecie np. jedną zamrozić, to nie polewajcie ciasta lukrem.

Polecam serdecznie!!!

Zobacz takżeseromak. 

(2 strucle makowe)

Makowiec zawijany, który zawsze się udaje 🙂

Ciasto drożdżowe:

– 500g mąki pszennej

– 150g miękkiego masła

– 50g drożdży rozmieszanych w 3 łyżkach kwaśnej śmietany

– 1 łyżka cukru waniliowego

– 2 czubate łyżki cukru pudru

–  2 jajka

– 1 lub 2 żółtka

– 1/3 łyżeczki soli

Farsz makowy:

– 400g maku

– 1 l wrzącego mleka

– 3 jajka (osobno żółtka i białka)

– 150g masła

– ¾ szklanki miodu

– 100g posiekanych migdałów lub orzechów (lub pół na pół)

– 150g rodzynek

– garść skórki pomarańczowej

– 1 kieliszek rumu, likieru Amaretto lub koniaku lub aromat migdałowy

– 1 laska wanilii drobno utłuczona lub 1 łyżka cukru waniliowego

Lukier:

– 1 szklanka cukru pudru

– 1-2 łyżki gorącej wody

– sok z 1/2 cytryny

Dodatkowo:

– płatki migdałów do posypania lub skórka pomarańczowa

Jak zrobić makowiec świąteczny?

Zaczynamy od przygotowania faszu makowego:

Farsz makowy: mak zalać 1 litrem wrzącego mleka i gotować na małym ogniu 30 minut, często mieszając. Odsączony mak zemleć 3-4 krotnie. Bakalie włożyć do rozpuszczonego w rondelku masła i miodu, wymieszać. Dodać zmielony mak. Całość smażyć przez 15 minut na małym ogniu.

Do nieco ostudzonej masy dodać 3 żółtka utarte z 1 szklanką cukru oraz ubitą na sztywno pianę z pozostałych białek. Dodać kieliszek rumu albo koniaku albo aromat migdałowy. Letni farsz makowy przełożyć na ciasto.

Ciasto drożdżowe: na stolnicę wysypać mąkę, dodać pokrojone na kawałki masło, wbić 2 jajka oraz 1 lub 2 żółtka, dodać drożdże wymieszane ze śmietaną, cukry oraz sól – zagnieść. Ciasto powinno być niezbt ścisłe i lśniące. Ciasto podzielić na 2 części. Na podyspanej mąką stolnicy rozwałkować cienko 1 kulę ciasta na kształt prostokąta. Wierch posmarować rozkłóconym białkiem, następnie pokryć równomiernie farszem makowym, pozostawiając margines o szerokości około 1,5 cm wokół każdego boku. Tak samo postąpić z drugim ciastem.

Roladę makową zwinąć, pamiętając by dokładnie zlepić jej boki, następnie zawinąć każdą roladę dwukrotnie w natłuszczony papier do pieczenia, pozostawiając około 2 cm luźnej przestrzeni na wyrośnięcie ciasta. Tak samo postąpić z drugą roladą.

Ciasto pozostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę, przykryć ściereczką. Wyrośnięte ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec w temperzaturze 190˚C przez około 45 minut na złoto-brązowy kolor.

Lukier: cukier puder rozetrzeć na gładką masę z gorącą wodą oraz z gorącym sokiem z cytryny. Jeszcze ciepły makowiec, lecz nie gorący polać lukrem. Makowiec zawijany posypać płatkami migdałów lub skórką pomarańczową.

Smacznego!

Helen G.

Makowiec świąteczny
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button