Jak upiec biszkopt idealny?
Jak upiec biszkopt idealny?
W dzisiejszym wpisie z cyklu Porady kulinarne przybliżę wam temat pieczenia biszkoptu, czyli jak upiec biszkopt idealny, który zawsze wychodzi, biszkopt mięciutki i puszysty, który nie opada i jest równy.
Biszkopt do ciast przekładanych, biszkopt na tort
Przedstawiam wam sprawdzony przepis na biszkopt. Pochodzi ze starego przepiśnika mojej mamy, która z kolei otrzymała go od swojej mamy, a mojej babci. Ciasto biszkoptowe ładnie wyrasta, jest jędrne, puszyste i delikatne, jak tutaj.
Taki biszkopt idealnie nadaje się do przekładania np. kremem budyniowym jak w tym przepisie, do ciast tzw. „przekładańców” czy jako biszkopt do tortów.
Biszkopt okrągły lub prostokątny
Biszkopt piecze się na ogół okrągły na tortownicę czy biszkopt na tort, by móc przekroić go na 2 albo 3 blaty. Biszkopt piecze się również na blachę prostokątną, zwykle wtedy robi się jedną warstwę ciasta biszkoptowego z olejem jak np. w cieście pijak. To nieco inna wersja biszkoptu ale równie smaczna.
Przepisy na biszkopt potrafią nieznacznie ale jednak różnić się poszczególnymi składnikami i proporcjami – wejdź na Przepisy.pl:
- Proszek do pieczenia – dodawać czy nie? Ja akurat dodaję proszek, gdyż wydaje mi się, że takie ciasto biszkoptowe lepiej wyrasta. Robię to raczej z przyzwyczajenia. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. Moja teściowa nigdy nie dodaje proszku do pieczenia i biszkopt wychodzi jej świetny.
- Mąka – jedni dodają tylko mąkę pszenną, ja mieszam mąkę pszenną (koniecznie tortową) z mąką ziemniaczaną. Moim zdaniem taka mieszanka mąk daje lepszy efekt puszystości ciasta biszkoptowego niż sama mąka pszenna.
- Cukier – do biszkoptu najlepiej użyć cukru pudru, ponieważ jest miałki i znacznie lepiej się uciera, ewentualnie cukier drobny.
- Woda – dodatek kilku łyżek wody korzystnie wpływa na teksturę ciasta biszkoptowego, ale nie zawsze musimy ją dodawać. Zwykle są to 2 łyżki wody.
- Ocet spirytusowy – jego dodatek sprawia, że ciasto biszkoptowe będzie bardziej puszyste i wilgotne. Nie ma obaw, że poczujemy w cieście posmak octu.
Jajka w temperaturze pokojowej
Jeśli zamierzacie upiec biszkopt, to jajka należy na co najmniej 2 godziny wcześniej wystawić z lodówki, by nieco się ogrzały. Jajka de facto to najważniejszy składnik biszkoptu – powinny być przede wszystkim świeże i być dobrej jakości. Druga kwestia to mąka – koniecznie mąka pszenna tortowa wraz z dodatkiem mąki ziemniaczanej.
Biszkopt jasny a Biszkopt ciemny
Jak przygotować biszkopt ciemny (czekoladowy)? Wystarczy dodać 2-3 łyżki kakao i odjąć o tę ilość mąki pszennej. Warto dodać wtedy do ciasta biszkoptowego około 4-5 łyżek wody.
Rzucanie biszkoptem
Czy należy rzucać upieczonym biszkoptem w tortownicy o blat i czy podłogę? Można, choć nie jest to bezwzględnie konieczne. Ja czasem delikatnie rzucam biszkoptem z niewielkiej odległości (około 20-30 cm) na kuchenny blat, choć nie zawsze. Zabieg ten jest korzystny dla ciasta i ma na celu wyrównać biszkopt oraz usunąć z niego nadmiar pary.
Przepis na biszkopt na tortownicę 24 cm lub 26 cm
– 6-7 jajek* (w zależności od wielkości jajek i średnicy tortownicy)
– niepełna szklanka cukru pudru
– 1 szklanka mąki pszennej tortowej
– 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżka octu
– szczypta soli
*jajka w temperaturze pokojowej
▌Jak upiec biszkopt idealny?
Dno tortownicy posmarować masłem lub margaryną i wyłożyć papierem do pieczenia (wyciąć kółko tylko na sam spód tortownicy), boków tortownicy nie trzeba smarować tłuszczem.
Obie mąki przesiać przez sito. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier puder i nadal ubijać na lśniącą masę. Żółtka wymieszać z octem i proszkiem do pieczenia, dodać do masy i zmiksować.
Na koniec dodawać partiami mąkę i miksować ale jedynie chwilę na najniższych obrotach – tylko do połączenia składników lub wymieszać ciasto przy pomocy drewnianej łyżki.
Ciasto biszkoptowe przełożyć do tortownicy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 175˚C i piec przez około 30 minut, do suchego patyczka. Piekarnik można otworzyć dopiero pod koniec pieczenia ciasta, zapobiegnie to opadaniu biszkoptu.
Upieczonym biszkoptem można delikatnie rzucić o blat lub podłogę z wysokości około 30 cm, następnie lekko ostudzić, po czym położyć do góry dnem na wyłożony papierem do pieczenia blat. Dopiero po całkowitym ostudzeniu można zdjąć obręcz tortownicy. Biszkopt przekroić wzdłuż na 3 równe blaty.
Biszkopt można przełożyć dowolnym kremem, jak na zdjęciu powyżej (krem budyniowy), czy też masą makową.
Smacznego!
Helen G.