PrzetworySałatki i surówki

Domowa kapusta kiszona w słoiku

Domowa kapusta kiszona w słoiku

Nieporównywalnie lepsza jak gotowa ze sklepu. Domowa kiszona kapusta w słoiku to pyszna i przede wszystkim bardzo zdrowa surówka do obiadu. Do dziś pamiętam jak mój dziadek z babcią każdej jesieni kisili spore ilości kapusty, by potem móc spokojnie ją przechowywać w piwnicy.

Taka domowa kiszona kapusta jest o niebo lepsza od tej kupnej, bo kiszona naturalnie, bez zbędnych  dodatków typu ocet. Kiszona kapusta wzmacnia odporność organizmu. Warto zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jadać ją regularnie, z uwagi na dużą zawartość witaminy C, antyoksydantów, kwasu mlekowego a także witamin z grupy B oraz witamin E i P. Kiszona kapusta zawiera również ceny karoten i minerały m in. potas, magnez, siarka, żelazo czy wapń.

Zobacz takżeogórki małosolne.

(2 słoiki o pojemności 1 l)

Składniki:

– 1 niewielka główka kapusty około 2 kg

– sól, najlepiej kamienna niejodowana (1 pełna łyżką na 1 kg kapusty)

– ½ marchewki lub 1 mała

– 2-3 ziarenka ziela angielskiego (opcjonalnie)

– 1 liść laurowy (opcjonalnie)

Jak ukisić kapustę w słoikach?

Kapustę obmyć i poszatkować do dużej miski, najlepiej na specjalnie przeznaczonej do tego szatkownicy albo ewentualnie zrobić to ostrym nożem. Najpierw pokroić kapustę na ćwiartki i wykroić głąb. Marchewkę umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Kapustę posolić. Dajemy pełną łyżkę na 1 kg soli Kapustę dokładnie wymieszać i porządnie ugniatać przez kilka minut dłońmi. Wyrównać i pozostawić przykrytą na około 6 godzin.

Następnie odciskać kapustę z nadmiaru soku (lecz nie całkowicie, by kapusta nie była potem sucha) i przełożyć do wcześniej wyparzonych słoików na wysokość około ¾. Można też użyć dużego glinianego garnka.

Bardzo mocno ugnieść kapustę (ja robię to pięścią), aby nie było pęcherzyków powietrza. Słoiki lekko zakręcić, postawić na tacy w ciemnym miejscu kuchni. Można też wynieść słoiki do piwnicy. Kapusta powinna być delikatnie przykryta sokiem.

Kapusta powinna się kisić około 7 dni lub nieco dłużej, w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Moja była gotowa do spożycia po tygodniu. Warto spróbować kapustę. Co drugi dzień warto ugnieść kapustę przy pomocy drewnianej pałki albo pięścią. Jeśli pojawi się piana, jest to normalne zjawisko, należy ją zlać. Po ukiszeniu należy wyrzucić wierzchnią warstwę kapusty do kosza, bo jest niezbyt smaczna, całość ugnieć i wstawić do lodówki.

Smacznego!

Helen G.

Domowa kapusta kiszona w słoiku
+ 5
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

8 komentarzy

  1. U nas kiedyś w domu każdej jesieni kisiło się kapustę i do dziś pamiętam jej smak 🙂 a ja dziś tylko kupuję bo nie umiem jej zrobić 🙂 ale może spróbuję zrobić według Twojego przepisu

  2. Taka domowa kapusta na pewno jest smaczniejsza i zdrowsza od sklepowej 🙂 sama jeszcze nie robiłam, ale nie wygląda na trudną do zrobienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button