Leniwe pierogi z twarogiem i ziemniakami
Leniwe pierogi z twarogiem i ziemniakami
Doskonałe ze smażoną na maśle bułką tartą, posypane cukrem. Leniwe pierogi z twarogiem i ziemniakami to jedno z moich ulubionych dań mącznych. Takie kluski leniwe robiła moja mama. Uwielbiałam je jako dziecko i bardzo smakują mi do dziś. Prawdziwa klasyka! W miejsce części mąki daje się ugotowane przeciśnięte przez praskę ziemniaki. Do leniwych pierożków warto dodać 500g twarogu (sera) półtustego a najlepiej tłustego.
Pierogi leniwe są łatwe i stosunkowo szybkie w przygotowaniu. Ziemniaki możecie ugotować sobie wcześniej, nawet poprzedniego dnia. Leniwe w przeciwieństwie do klasycznych pierogów nie wymagają lepienia. Z ciasta robi się jedynie wałeczki, z których wycina potem ukośne kluseczki.
Leniwe pierogi to inaczej leniwce. Smakują wyśmienicie zwłaszcza ze zrumienioną na maśle bułką tartą, posypane cukrem. W moim rodzinnym domu kluski leniwe posypywało się również cynamonem. Leniwe to prostu kluski z serem albo kopytka z serem. Można je serwować również polane gęstą śmietaną, posypane cukrem i cynamonem, jak kto woli 😉
Zobacz też:
→ kluski leniwe (bez ziemniaków)
→ kluski leniwe z mąki jaglanej.
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– 500g twarogu
– 4 nieduże ziemniaki
– 2 jajka
– mąka pszenna (tyle ile zabierze ciasto)
– szczypta soli
Dodatkowo:
– 3 łyżki masła
– bułka tarta
– cukier do smaku
– cynamon do posypania
▌Jak zrobić leniwe pierogi z twarogiem i ziemniakami?
Ziemniaki ugotować, dokładnie utłuc lub przepuścić przez praskę. Pozostawić do ostudzenia. Ziemniaki najlepiej aby były zimne, wówczas ciasto będzie się łatwiej zagniatać. Twaróg wyłożyć na stolnicę lub do większej miski, dodać ziemniaki. Wbić jajka i dodać szczyptę soli oraz tyle mąki, by zagnieść elastyczne ciasto. Ciasto powinno odchodzić od ręki, nie może być twarde.
Z ciasta odkrawać kawałki, z każdego zrobić podłużny wałek o grubości około 2 cm. Przy pomocy noża zrobić szachownicę, następnie kroić w ukośne 2-3 centymetrowe kawałki.
Pierogi leniwe wrzucać partiami na osolony wrzątek z niewielkim dodatkiem oleju, by się nie posklejały. Leniwe gotować od wypłynięcia 1 minutę. Wykładać na talerze przy pomocy łyżki cedzakowej. Leniwe pierogi podawać polane zrumienioną na maśle bułką tartą, posypane cukrem i cynamonem. Świetnie też smakują odsmażane na maśle klarowanym z dodatkiem bułki tartej, cukru i cynamonu.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Te pierożki u Ciebie wyglądają jak z dobrego katalogu kulinarnego 🙂 są obłędne 🙂
Bardzo mi miło 😉
Dawno ich nie robiłam, dziękuję za przypomnienie 🙂
Bardzo proszę 🙂
Bardzo smakowicie wyglądają 🙂
Dziękuję 🙂
Kiedyś jadłam ale w wersji wytrawnej. Na słodko nie lubię 😉
W wersji wytrawanej pierogi leniwe też są smaczne, choć osobiście wolę je na słodko 🙂