PrzekąskiŚniadanie

Smalec domowy najlepszy

Smalec domowy – najlepszy

Pachnący wędzonym boczkiem, smażoną cebulą, czosnkiem, jabłkiem i majerankiem. Smalec domowy to ponadczasowe smarowidło do pieczywa, niegdyś popularne a potem nieco zapomniane.

Smalec domowej roboty obecnie znów powoli powraca do łask. To wbrew pozorom bardzo zdrowy dla człowieka tłuszcz. Smalec ze skwarkami i cebulą doskonale smakuje posmarowany na pajdzie chleba, zagryzany kiszonym ogórkiem.

Domowy smalec przygotowuję od lat według receptury mojej babci góralki i taki jest moim zdaniem najlepszy. Najbardziej lubię smalec z wędzonym boczkiem albo podgardlem. Warto wzbogacić smalczyk również cebulą, czosnkiem, jabłkiem (nadaje mu ciekawy słodkawy posmak) oraz majerankiem. Babcia dodawała też czasem do smalcu mleko, dzięki któremu smarowidło po stężeniu staje się bielsze i bardziej kremowe w konsystencji. Nie jest to jednak konieczne.

Smalec domowy jest nie tylko łatwy w przygotowaniu ale też i dużo smaczniejszy od kupnego. Możecie zmielić słoninę wraz boczkiem albo ją po prostu drobno pokroić przy użyciu bardzo ostrego noża. Jeśli krojenie słoniny idzie wam opornie, włóżcie ją na około 20 minut do zamrażalnika. Pamiętajcie, aby topić skwarki na minimalnym ogniu. Nie mogą być w żaden sposób spalone, tylko lekko złote.

Smalec domowej roboty nie tylko nadaje się smarowania pieczywa. Można smażyć na nim jajecznicę a także stosować jako okrasę do ziemniaków albo kasz. Proporcje smalcu można modyfikować wedle upodobań. Wówczas zwiększamy jedynie ilość słoniny, boczku i co najwyżej cebuli. Smażenie na smalcu jest wbrew powszechnej opini bardzo zdrowe. Potrawy mięsne smażone na smalcu są dużo smaczniejsze.

Zobacz teżmasło klarowane domowej roboty.

(3 małe słoiki)

Składniki:

– 350g słoniny

– 100g wędzonego boczku*

– 1 mała cebula

– 2 ząbki czosnku

– 1 jabłko najlepiej winne** (np. antonówka albo szara reneta)

– ½ łyżeczki majeranku

– sól, biały pieprz

* można dać pół na pół z podgardlem

**jeśli jabłko nie jest kwaskowate, można dodać odrobinę soku z cytryny.

Jak zrobić smalec domowy do chleba?

Słoninę, boczek i cebulę pokroić w drobną kostkę. Można też ewentualnie zmielić słoninę z boczkiem. Zacząć od stopienia słoniny przez na minimalnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Po około 15 minutach, kiedy skwarki osiągną delikatnie złotą barwę, dodać boczek i dusić przez kolejne 10 minut. Następnie dodać cebulę. Po kolejnych 10 minutach dodać obrane ze skórki i pokrojone w drobną kostkę jabłko. Dusić jeszcze kilka minut wciąż na malutkim ogniu.

Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć jeszcze 2-3 minuty. Na koniec wlać 2 łyżki mleka. Smalec doprawić do smaku solą, białym pieprzem oraz majerankiem. Gdy nieco ostygnie przełożyć do słoika lub kamionkowego naczynia.

Smalec domowy przechowywać w lodówce do około 2 tygodni. Smalec bez dodatków typu cebula, jabłko czy skwarki boczku można przechowywać do 1 miesiąca. Smalec domowy najlepiej smakuje posmarowany na pajdzie wiejskiego chleba z dodatkiem kiszonych ogórków.

Smacznego!

Helen G.

Smalec domowy najlepszy
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

7 komentarzy

  1. Ale mi narobiłaś smaka teraz na taką kromkę wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym… mniam!

  2. Robię tak jak Ty. Te same składniki. Wtedy smalczyk jest najlepszy. On ma nawet taki lekko słodki smak. Dawno nie robiłam. Narobiłaś mi smaka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button