Porady kuchenne

Idealne ciasto drożdżowe – poradnik kulinarny

Idealne Ciasto drożdżowe – poradnik kulinarny

 

Ciasto drożdżowe wbrew pozorom nie należy do tych z gatunku łatwych w upieczeniu. Często wychodzi zbyt suche albo szybko się starzeje. Co zrobić, aby było lekkie, puszyste, wilgotne oraz zachowało świeżość na kilka dni?

 

Mama zawsze powtarzała mi, że nie przepada za ciastem drożdżowym z uwagi na fakt, iż szybko się starzeje i robi się suche. Poznawszy tajniki dobrze upieczonego ciasta drożowego, nie mogę się z tym zgodzić. Moje ciasto drożdżowe jest mięciutkie, lekkie i lekko wilgotne. Jak to zrobić?

 

Mąka tortowa

Moim zdaniem ciasto drożdżowe jest najsmaczniejsze na mące tortowej typ 450 lub ewentualnie typ 405. Taki rodzaj mąki ma wpływ na lekkość ciasta. Ważne, by przed połączeniem składników przesiać mąkę.

 

Drożdże świeże

Do ciasta drożdżowego polecam użyć drożdży świeżych, na tych instant ciasto jakoś mi nie wychodzi,  zwyczajmnie nie chce rosnąć. Drożdże świeże są dla mnie sprawdzone. Na 500g mąki dajemy 30-40g czyli około 1/3 opakowania 100-gramowego.

Idealne ciasto drożdżowe – poradnik kulinarny

Jajka

Na 500g mąki stosuję proporcję 2 żółtek oraz 1 całe jajko.

 

Rozczyn

Warto przed przygotowaniem ciasta drożdżowego zrobić rozczyn. Na 500g mąki dajemy szklankę mleka 250ml. Mleko powinno być jedynie lekko podgrzane – letnio-ciepłe, na pewno nie gorące, bo wówczas nici z dobrze wyrośniętego ciasta. Drożdże w wysokiej temperaturze zostaną zabite.

Do lekko ciepłego mleka wkruszamy drożdże dajemy 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki – mieszamy i przykrywamy przykrywką. Odczekujemy około 10 minut, aż drożdże zaczną „pracować” czyli pęcznieć. Wtedy dopiero można je połączyć z pozostałymi składnikami.

 

Masło

Ciasto drożdżowe najsmaczniejsze jest na prawdziwym maśle. Masła nie żałujemy. Ja na 500g mąki daję około 80-100g masła. Masło należy roztopić w rondelku i ostudzić przed połączeniem z pozostałymi składnikami. Ja dodatkowo do ciasta drożdżowego daję nieco oleju, na 500g mąki to 3 łyżki. Olej nadaje ciastu drożdżowemu dodatkowej wilgotności. To mój patent.

 

Wyrabianie ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe wyrabiamy ręcznie lub w maszynie tak długo, aż stanie się elastyczne i bedzie odchodzić od ręki. Nie jest to łatwy proces, zwłaszcza jeśli wyrabiamy je ręcznie. Ciasto drożdżowe na początku wyrabiania jest luźne i bardzo się klei. Pamiętajmy, by starać się nie dodawać mąki najlepiej wogóle lub minimalnie, bo inaczej będzie za twarde.

 

Wyrastanie ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe wymaga wyrastania w cieple przez około 1 godzinę, w zależności od temperatury pomieszczenia. Czasem wystarczy mu 30-40 minut, a innym razem będzie potrzebować ponad godzinę. Pamiętamy, że ciasto drożdżowe nie lubi chłodu ani przeciągów. Zagniecione ciasto wkładamy do naczynia i przykrywamy bawełnianią ściereczką. Najlepiej zamknąć wtedy okno w kuchni. Po wyrośnięciu ciasto drożdżowe warto jeszcze chwilę wyrabiać, zaś w oczekiwaniu na nagrzanie się piekarnika, zdąży jeszcze nieco podrosnąć.

 

Pieczenie ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe pieczemy około 35-40 minut w temperaturze 180˚C do zarumienienia kruszonki i tzw. suchego patyczka.

Idealne ciasto drożdżowe – poradnik kulinarny

Dodatki do ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe lubi aromat wanilii oraz olejku pomarańczowego. Warto dodać również do ciasta szczyptę soli. Z ciastem drożdżowym świetnie komponują się także bakalie, zwłaszcza rodzynki oraz skórka pomarańczowa. Osobiście bardzo smakuje mi strucla drożdżowa z twarogiem i kruszonką. Pamiętajmy tylko, że ser powinien być tłusty, najlepiej śmietankowy. Ciasto drożdżowe lubi również dodatek sezonowych owoców.

 

Kruszonka to podstawa

Obowiązkowy element ciasta drożdżowego to kruszonka. Wykonuje się ją poprzez połączenie – pokruszenie mąki, masła i cukru. Stosuje się proporcję mąki w stosunku do masła i cukru 2:1. Czyli na 5 łyżek mąki dajemy po 2,5 łyżki masła i curku. Warto do kruszonki dać cukrier waniliowy.

 

Lukier

Może być stosowany solo lub na kruszonkę. Ja zwykle z niego rezygnuję, bo wolę samą kruszonkę.

 

Przechowywanie

Ciasto drożdżowe przechowujemy w szczelnie zamkniętym pudełku albo owinięte w worek foliowy. Zapobiegniemy jego wysychaniu.

 

Typowe błędy ciasta drożdżowego

  • Ciasto nie wyrasta – drożdże zostały naprawdopodniej „zabite” zbyt wyoką temperaturą mleka lub masła.
  • Ciasto jest suche – upieczone zostało w zbyt wysokiej temperaturze, zbyt długo się piekło albo dano za mało tłuszczu.
  • Ciasto jest ciężkie i twarde – dano zbyt dużo mąki.
  • Ciasto kruszy się – zbyt krótko wyrabiane.
  • Ciasto ma posmak drożdży albo jest lekko kwaśne w smaku – miejsce, w którym rosło było za ciepłe np. koło kaloryfera; za długo rosło.
  • Ciasto ma za grubą skórkę – pieczono je w zbyt wysokiej temperaturze oraz zbyt krótko
  • Ciasto Jest zakalcowate – za długo rosło lub za krótko się piekło.

 

Helen G.

 

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button