MięsaPotrawy Świąteczne

Szynka w sosie własnym

Szynka w sosie własnym

To danie „klasyk”, które zawsze wychodzi i smakuje zdecydowanej większości osób. Szynka w sosie własnym jest mięciutka, krucha  i aromatyczna dzięki marynacie. Jeśli nie wiecie, co ugotować, aby zaskarbić sobie gusta kulinarne waszych domowników albo gości, to polecam zrobić szynkę w sosie własnym. Mnie najbardziej smakuje duszona szynka oraz karkówka ale można ewentualnie użyć schabu lub łopatki.

Sekretem udanego duszonego mięsa jest jego miękkość i kruchość oraz gęsty kremowy sos, który można wzbogacić dodatkiem grzybów świeżych albo suszonych. Uwielbiam, kiedy szynka rozpływa się w ustach. Warto zamarynować wcześniej mięso (chociaż na 1 godzinę), będzie wówczas bardziej aromatyczne, kruche a tym samym smaczniejsze 🙂

Zobacz także:

szynka w sosie chrzanowym

szynka duszona w sosie cebulowym

szynka pieczona z rękawa.

(Dla 4-6 osób)

Składniki:

– 1kg szynki wieprzowej bez kości

– 2 cebule

bulion warzywny lub kostka mięsna (można też użyć samej wody, mięso i tak jest aromatyczne za sprawą marynaty)

– 2 liście laurowe

– 3 ziarenka ziela angielskiego

– 4 ziarenka pieprzu

– 2-3 łyżki mąki

– 2 łyżki gęstej śmietany 18%

Marynata do mięsa:

– 2 łyżki octu balsamicznego

– 4 łyżki oleju

– 1 łyżka ostrej musztardy (np. kozaka, dijon, sarepska)

– 1 łyżeczka miodu

– 2-3 łyżeczki majeranku

– 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki

– ⅓ łyżeczki ostrej papryki

– ½ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

– 2 ząbki czosnku

– 1 płaska łyżeczka soli, pieprz

Jak zrobić szynkę w sosie własnym?

Mięso z szynki umyć pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić na plastry o grubości około 1,5 cm. Rozbić tłuczkiem. Oprószyć solą i pieprzem.

Marynata do mięsa: W miseczce przygotować marynatę. Wszystkie jej składniki połączyć. Każdy plaster mięsa smarować marynatą i układać jeden na drugim w misce. Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki przynajmniej na 1 godzinę lub dłużej, jeśli dysponujemy większą ilością czasu.

Cebule pokroić kostkę i zeszklić na patelni. Następnie przełożyć do dużego rondla. Na tym samym tłuszczu podsmażyć na dużym ogniu mięso partiami, aby wyraźnie się zarumieniło. Przełożyć do rondla. Dodać liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. Zalać taką ilością wody/bulionu, by ledwie przykrywała mięso. Dusić na małym ogniu przez około 1,5 godziny, aż mięso będzie wyraźnie kruche i miękkie. W razie potrzeby podczas duszenia dolać trochę wody.

W kubeczku, w niewielkiej ilości zimnej wody rozrobić mąkę, dodać nieco wywaru z mięsa i śmietanę. Dodać do mięsa i dokładnie wymieszać. Doprowadzić do zagotowania. Na koniec w razie potrzeby doprawić danie solą i pieprzem. Szynkę w sosie własnym podawać z ziemniakami purée, ryżem, bądź dowolną kaszą oraz surówką. Dobrze pasują tutaj np. buraczki na zimno, surówka z pora albo surówka z białej kapusty.

Smacznego!

Helen G.

Szynka w sosie własnym
+ 3
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

31 komentarzy

  1. Moja mama robi taką szynkę, nazywała to po prostu mięsko w sosie;) Och jak ja to uwielbiam, muszę poprosić, żeby zrobiła niedługo, bo sami się z mężem lenimy :)))

  2. Najsmaczniejsze mięso na obiad, to właśnie takie kruche podane z sosem własnym… pychota 🙂

        1. Możesz ugotować wywar np. warzywny – z cebuli, ząbka czosnku, 2 marchewek, pietruszki, kawałka pora i selera lub z dodatkiem jakiegoś mięsa np. porcji rosołowej, szyi indyczej czy innego kawałka mięsa.

  3. Robiłam tą szynkę parokrotnie i muszę powiedzieć, że jest rewelacyjna – mięciutka, delikatna, świetna w smaku, tak samo jak sos. Po prostu niebo w gębie! 🙂

  4. Szynka gotuje się dopiero pół godziny, a sos po spróbowaniu już mnie oczarował 🙂 Uwielbiam mięsa z połączeniem miodu, mniam! Ja do swojego sosu dodałam jeszcze garść suszonych grzybów z ich wywarem i myślę, że wyjdzie naprawdę pysznie!
    Dzięki za przepis, na pewno wypróbuję jeszcze inne 🙂

  5. Rewelacja 🙂
    Po 1.5 h zredukował mi się sos, ale tak już pozostawiłem.
    Wyszedł gęsty i kremowy, mięsko kruche i miękkie.
    Smak OBŁĘDNY !
    Pozdrawiam

    1. Bardzo się cieszę, że mięsko smakowało 🙂 Zapomniałam dodać w przepisie, że w czasie duszenia podlewać mięso wodą, bo trochę jej ubywa. Również pozdrawiam 🙂

    1. Suszone? To zaraz po zalaniu podsmażonego mięsa wodą lub bulionem. Można wcześniej zalać na 20-30 minut wrzątkiem i wlać do wywaru mięsnego. Jeśli choć o świeże grzyby tupu pieczarki, to posmażone dodać do mięsa pod koniec duszenia tak na 20 minut przed końcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button