Bulion warzywny
Bulion warzywny
Idealny zarówno do picia (wzmacnia organizm), jak i jako baza do zup, duszonych mięs, sosów czy risotto. Bulion warzywny to inaczej wywar z warzyw (jarzyn). Ten z mojego przepisu jest esencjonalny i aromatyczny. A wszystko za sprawą wolnego gotowania warzyw z dodatkiem przypraw. W zasadzie to bardzo podobnie gotuje się rosół, tylko wcześniej dodaje się mięso z kurczaka albo inne.
Bulion warzywny świetnie zastępuje popularną kostkę rosołową. Kiedy uczyłam się gotować, sięgałam właśnie po nią. Dziś prawie nie używam kostek bulionowych, choć wiem, że ich stosowanie to pewna wygoda w kuchni. Skracają znacznie czas przyrządzania potrawy.
Doszłam do wniosku, że po co się truć niepotrzebną chemią (kostka zawiera głównie wzmacniacze smaku – glutaminian sodu, iozynian disodowy, guanylan disodowy oraz barwnik – karmel amoniakalny), skoro zupa ugotowana na domowym bulionie warzywnym jest smaczniejsza i przede wszystkim zdrowsza.
Podobno dobry bulion warzywny powinien gotować się 3 godziny. Dla mnie w zupełności wystarczy godzina, a jak się spieszę, to 45 minut (zwłaszcza jeśli warzywa są drobniej pokrojone). Pamiętajcie, że bulion z warzyw możecie bez problemu zamrozić.
W zamrażarce może być przechowywany do 2 miesięcy, w lodówce natomiast przez tydzień. Jeśli chcecie zrobić z niego esencjonalne domowe kostki bulionowe, należy przecedzony wywar nieco odparować do ok. 1/5 objętości, gotując do na malutkim gazie. A po przestudzeniu umieścić w małych plastikowych pojemniczkach na lód lub w woreczkach do lodu i zamrozić. Domowe kostki bulionowe nie wymagają rozmrażania przed dodaniem do zup czy sosów.
(na 2 l wody)
Składniki:
– 2-3 marchewki
– 2 pietruszki
– 1 cały por
– ¼ selera
– kawałek włoskiej kapusty (opcjonalnie)
– 2 suszone grzybki (opcjonalnie)
– 1 cebula
– 1-2 ząbki czosnku
– 2 liście laurowe
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 5 ziarenek pieprzu
– 1 łyżeczka suszonego lubczyku (opcjonalnie)
– 1 łyżeczka soli
Dodatkowo:
– natka pietruszki do posypania
▌Jak zrobić bulion warzywny?
Warzywa umyć, obrać. Marchewki, pietruszkę oraz por przekroić na pół. Seler pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę pokroić na ćwiartki i podpiec chwilę na suchej patelni (moja babcia opalała cebulę na ogniu), aż się zarumieni. Dzięki temu cebula będzie miała bardziej intensywny aromat.
Wszystkie warzywa oraz grzybki (jeśli ich używamy) włożyć do garnka i zalać 2 l zimnej wody. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz ewentualnie lubczyk. Doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień na minimum. Bulion gotować pod przykryciem przez 45-60 minut. Warzywa powinny być całkowicie miękkie. Pod koniec gotowania wywar posolić.
Bulion przecedzić na sicie. Warzywa takie jak marchewka, pietruszka czy seler można wykorzystać do sałatki jarzynowej albo zjeść (są bardzo zdrowe). Por, kapustę, czosnek i cebulę wyrzucić. Bulion warzywny można pić gorący posypany posiekaną natką pietruszki lub wykorzystać jako bazę do wszelkich zup np. zupy pomidorowej czy sosów.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Najlepszy na choroby i smutki! 🙂
Dokładnie 🙂
Jest świetny jako baza do wielu dań 🙂
Dokładnie 🙂
Potrzebne są takie przepisy, tym bardziej, ze w wielu książkach kucharskich o tematyce wege ich brakuje (a przepis na zupę już jest, gdzie jednym ze składników jest bulion warzywny) 😉
Dokładnie. Też mnie to denerwowało kiedyś, jak uczyłam się gotować. Dlatego postanowiłam sama opracować przepis na bulion 🙂
Nie ma smaczniejszej zupy, niż zwykły, gorący bulion 🙂
Zdecydowanie tak 🙂
Lubię taki czysty, ciepły bulion do picia, ale dobrze też go zamrozić i dodawać do zup i sosów 🙂
Tak, to bardzo dobry pomysł. Sama tak robię 🙂
Świetna podstawa do zup a nawet jako sam smakuje super 🙂