Gulasz wieprzowy
Gulasz wieprzowy
Miękki, aromatyczny i gęsty. Gulasz wieprzowy genialnie wpisuje się w tradycję kuchni polskiej. Jest lubiany w wielu domach. Z czym najlepiej podawać gulasz wieprzowy? Z pewnością z tłuczonymi ziemniakami, kaszami czy kluskami. Gulasz wieprzowy – u mnie z szynki, świetnie także smakuje z plackami ziemniaczanymi i tak właśnie prezentuję go na zdjęciach.
Na gulasz wieprzowy najlepiej nadaje się mięso z szynki, łopatk lub karkówki. Schab jest zbyt suchy. Mięso dusi się w sosie własnym, z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Sekret smacznego gulaszu tkwi w kruchości i miękkości mięsa. Gulasz z szynki wieprzowej dobrze komponuje się z marchewką. Można wzbogacić potrawę również o pieczarki albo paprykę.
Zobacz także → placki ziemniaczane.
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– 800g szynki wieprzowej, łopatki lub karkówki
– około 2,5 szklanki bulionu lub wody
– 2 cebule
– 3 ząbki czosnku
– 2 marchewki
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– 2 liście laurowe
– 4 ziarenka ziela angielskiego
– 1 łyżka przyprawy do gulaszu (u mnie Knorr)
– ½ łyżeczki mielonej słodkiej papryki
– po ½ łyżeczki tymianku i rozmarynu
– 2 łyżki octu balsamicznego
– 2 łyżki mąki
– około ½ łyżczki cukru (opcjonalnie, jeśli sos będzie zbyt kwaśny)
– sól, pieprz
Dodatkowo:
– 2-3 łyżki smalcu lub oleju do podsmażenia
▌Jak zrobić gulasz wieprzowy?
Mięso wieprzowe (u mnie z szynki) umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem, po czym pokroić w większą kostkę, następnie przełożyć do miski. Oprószyć przyprawą do gulaszu, mieloną słodką papryką, solą (lecz nie za dużo bo przyprawa do gulaszu zawiera sól) oraz pieprzem. Wlać 2 łyżki ocu balsamicznego i dokładnie wymieszać, by każdy kawałek mięsa był obtoczony w przyprawach.
Jeśli dysponujemy czasem – przykryć miskę z mięsem folią spożywczą i wstawić do lodówki na godzinę lub dłużej, jeśli nie, to podsmażyć mięso od razu – też będzie bardzo smaczne.
Cebule pokroić w kostkę, czosnek drobno posiekać. Marchewki obrać i pokroić w półplasterki. Na rozgrzanym smalcu najpierw zeszklić cebulę, następnie dodać posiekany czosnek i smażyć jeszcze minutę. Przełożyć do garnka. Dołożyć tochę smalcu i na tej samej patelni obsmażyć mięso na na dużym gazie.
Podsmażone mięso przełożyć do garnka. Zalać około 2,5 szklankami bulionu lub wody (tyle tylko, by ledwie przykryła mięso). Dodać liście laurowe, ziele angielskie oraz koncentrat pomidorowy.
Gulasz wieprzowy dusić na wolnym ogniu przez 20 minut. Po tym czasie dodać pokrojoną na półplaterki machewkę i nadal dusić do miękkości mięsa (łącznie powyżej 1 godziny – mięso z szynki powinno być wyraźnie miękkie).
Gulasz zagęścić mąką. W ¼ szklanki wody rozrobić 2 łyżki mąki, tak by nie było grudek. Wlać kilka łyżek gorącego wywaru i dodać do mięsa. Zamieszać i zagotować.
Gulasz wieprzowy doprawić do smaku solą i pieprzem, posypać tymiankiem i rozmarynem. Gulasz podawać z ziemniakami, kaszą gryczaną, jęczmienną, bądź ryżem oraz z surówką. Prosty gulasz z szynki wieprzowej świetnie komponuje się także z plackami ziemiaczanymi.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć