Placki ziemniaczane z dynią
Placki ziemniaczane z dynią
Zachwycają lekko słodkawym smakiem i pięknym pomarańczowym kolorem. Placki ziemniaczane z dynią to dla mnie obowiązkowa jesienna wersja placków z ziemniaków. Sezon na dynię trwa od września do listopada. Warto wtedy szczególnie wykorzystywać to pyszne warzywo do różnych dań.
Dynia świetnie nadaje się zarówno do smażenia, gotowania, pieczenia, jak i do marynowania. Jest lekkostrawna, pełna składników odżywczych i do tego niskokaloryczna. Dynia w 100 gramach zawiera tylko 26 kalorii.
Już sama pomarańczowa barwa dyni wskazuje na dużą zawartość beta-karotenu (prowitaminy A). Warzywo to jest bogate również w witaminy C, E, z grupy B (B1, B2, kwas foliowy), błonnik, fosfor, cynk, magnez, miedź oraz żelazo.
Podaję orientacyjną ilość ziemniaków i dyni. Mniej więcej tyle właśnie daję. Jeśli wyjdzie wam trochę więcej lub mniej składników, nie przejmujcie się. Placki i tak wyjdą świetne! Ilość mąki dopasowujemy do konsystencji ciasta. Niektóre ziemniaki zawierają więcej skrobi, inne trochę mniej. Dynia ma założenia sporo soku. Także trzeba go odcisnąć.
Zobacz także → Moskole, placki ziemniaczane po góralsku.
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– 1,2 kg ziemniaków
– 0,7 kg dyni
– 1 jajko
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– kilka łyżek mąki pszennej (można dać też trochę mąki ziemniaczanej)
– ½ łyżeczki proszku do pieczenia (opcjonalnie)
– maggi
– sól, pieprz
Dodatkowo:
– olej do smażenia
– gęsta śmietana do polania
▌Jak zrobić placki ziemniaczane z dynią?
Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Odsączyć z nadmiaru skrobi. Dynię obrać ze skóry (mnie udało się kupić odmianę z miękka skórką), usunąć miąższ z pestkami, pokroić na kilka kawałków i także zetrzeć na tarce o małych oczkach. Na koniec odcisnąć dynię z nadmiaru soku. Starte ziemniaki połączyć z dynią. Na koniec zetrzeć cebulę i czosnek na tarce o drobnych oczkach.
Masę doprawić solą i pieprzem. Dać nieco maggi. Masa powinna mieć wyrazisty smak. Na koniec dodać proszek do pieczenia. Dzięki niemu placki będą lżej strawne i staną się bardziej puchate. Ciasto można trzymać na sitku i podłożyć pod nie talerz lub miskę, gdyż z masy będzie wyciekał się płyn. Można też w razie potrzeby dodać jeszcze mąki.
Na patelni dobrze rozgrzać nieco więcej oleju. Smażyć okrągłe placki na średnim ogniu. Usmażone placki kłaść na półmisek wyłożony papierem, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Placki ziemniaczane z dynią podawać z kleksem gęstej śmietany.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Uwielbiam 🙂
Smakowicie wyglądają 🙂 Pycha 🙂
Nigdy nie jadłam placków ziemniaczanych z dodatkiem dyni. Myślę, że smakowałoby mi takie połączenie 🙂
Polecam spróbować 🙂
Fajny pomysł na takie „inne” placki 🙂
Od kilku dni „chodzą” za mną placki ziemniaczane 🙂
Ja placki robię w zasadzie regularnie zwykle raz na 2-3 tygodnie. Wersja z dynią jest bardzo smaczna 🙂