Dlaczego lepiej smażyć na smalcu
Dlaczego lepiej smażyć na smalcu
Smalec idealnie nadaje się do smażenia, duszenia czy pieczenia potraw. To zdrowy i stabilny tłuszcz zwierzęcy, do tego bardzo tani. Smalec zawiera tłuszcze nasycone najbardziej odporne na działanie wysokiej temperatury. Tłuszcz ten ma wysoki punkt dymienia (205˚C). Smalec świetnie nadaje się do smażenia szczególnie mięs ale i również warzyw.
Nie ma to jak schabowy czy kotlet mielony usmażony na smalcu… jest dużo smaczniejszy jak ten usmażony na oleju. Smalec nie do końca komponuje się z aromatem ryb (tutaj szczególne polecam domowe masło klarowane).
Najbardziej popularny jest smalec wieprzowy w kostce. W sklepach i większych marketach można też dostać smalec gęsi albo kaczy.
Smalec – wartości odżywcze
Smalec zawiera w swoim składzie około 40% tłuszczów nasyconych, 45% tłuszczów jednonienasyconych i około 11 % tłuszczów wielonienasyconych. Smalec zawiera również cholesterol (nie jest on szkodliwy jak się nam powszechnie wmawia), witaminę D oraz śladowe ilości soli mineralnych. Nie znajdziemy w smalcu natomiast szkodliwych tłuszczów trans.
Smalec dzięki zawartości kwasu stearynowego zwiększa stężenie ale tzw. dobrego cholesterolu HDL i zmniejsza zawartość złego cholesterolu LDL. Cholesterol to podstawowy budulec błony komórkowej, który w większości jest syntetyzowany w wątrobie. Jedynie 20% cholesterolu jest dostarczana organizmowi z pożywienia. Nadmiar cholesterolu jest wydalany z organizmu. Groźny dla zdrowia jest niedobór cholesterolu.
Zalety smażenia na smalcu
- stabilny tłuszcz, który nie jełczeje
- zawiera zdrowe dla człowieka tłuszcze nasycone, tak nasycone 🙂
- świetnie podnosi smak mięs
- zapewnia potrawom mięsnym chrupiąca skórkę
- nadaje się do długotrwałego smażenia, duszenia i pieczenia (wysoki punkt dymienia)
- bardzo tani w stosunku do innych tłuszczy
- łatwo dostępny
- nie zawiera konserwantów
Wady smażenia na smalcu
- brzydko pachnie „łojem” podczas smażenia
Zobacz także → smalec domowy.
Co sądzicie o smażeniu potraw na smalcu?
Helen G.