Potrawy mączneWegetariańskie

Langosze – węgierskie placki

Langosze – węgierskie placki

Prawdziwy węgierski przysmak. Langosz to tradycyjny placek drożdżowy z dodatkiem ugotowanych ziemniaków, smażony w głębokim tłuszczu jak pączki. Podaje się go rzecz jasna Węgrzech ale też  i Austrii, Czechach czy na Słowacji jako szybką przekąskę uliczną.

Langosze polewa gęstą kwaśną śmietaną np. z dodatkiem czosnku i posypuje tartym żółtym serem. Dawniej langosze piekło się na ogniu w piecu chlebowym. Nazwa langosz z węgierskiego lángos pochodzi od słowa láng, które oznacza płomień.

Dodatek ugotowanych wcześniej ziemniaków sprawia, że ciasto drożdżowe na dłużej pozostaje świeże i puszyste. Jedliśmy z mężem langosze przez 3 dni i odgrzewane w piekarniku były wprost doskonałe a ciasto idealnie miękkie.

Pokuszę się o stwierdzenie, że langosze – węgierskie placki drożdżowe są przepyszne. Przepis na langosze jest dość łatwy. Jedyna trudność polega na pożądnym rozgrzaniu oleju (co najmniej kilka minut). Musi być bardzo gorący i skwierczeć, kiedy wrzucimy langosza.

Na Węgrzech popularne są również langosze bez ziemniaków, w mojej ocenie mniej smaczne ale to kwestia indywidualna.

Zobacz także → moskole – placki ziemniaczane po góralsku.

(9 sztuk)

Składniki:

– 3 średniej wielkości ziemniaki

– około 350 ml lekko ciepłego mleka

– 25 g świeżych drożdży

– 500g mąki pszennej

– 3 łyżki oleju

– 1 łyżka cukru

– 1 łyżeczka soli

– około 1/2 litra oleju do smażenia

Dodatkowo:

– gęsta kwaśna śmietana lub jogurt naturalny

– tarty żółty ser do posypania

– 1 ząbek czosnku

– koperek do dekoracji

Jak zrobić langosze?

Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki w mundurkach przełożyć na talerz, obrać ze skórki i ugnieść widelcem na puree. Odstawić do ostudzenia.

Mleko lekko podrzać, odlać do osobnego naczynia ½ szklanki, wkruszyć drożdże, dodać cukier – wymieszać, przykryć odstawić na 5-10 minut aż zaczną „pracować”.

Do większej miski przesiać mąkę, dodać sól, olej, wlać resztę mleka oraz zaczyn drożdżowy. Wyrabiać przez kilka minut gładkie, elastyczne ciasto drożdżowe. W razie potrzeby dolać jeszcze odrobinę mleka. Ciasto drożdżowe oprószyć mąką, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę (aż podwoi swoją objętość).

Wyrośnięte ciasto podzielić na 6 równych części. Z każdej uformować okrągły placek – langosz o grubości około 1,5 cm. Placki wyłożyć na posmarowaną tłuszczem blachę, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 20 minut.

Na głębokiej niezbyt dużej patelni lub w garnku rozgrzać olej o wysokości około 4-5 cm. Na bardzo gorący olej włożyć langosza – smażyć kaźdy placek pojedyńczo po kilka minut z każdej strony (powinien skwierczeć) – uzyskania złotego koloru. Po usmażeniu langosza przełożyć na wyłożony ręcznikiem kuchennym talerz.

Placki Langosze podawać posmarowane śmietaną i posypane tartym żółtym serem. Do śmietany można dać przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Węgierskie Langosze można podawać także na słodko np. ze śmietaną i cukrem albo z konfiturami.

Smacznego!

Helen G.

Langosze - węgierskie placki
+ 5
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button