Ciasta i ciasteczkaPotrawy Świąteczne

Makowiec drożdżowy z kruszonką

Makowiec drożdżowy z kruszonką

Kto powiedział, że ciasto makowe to tylko na święta! Uwielbiam ten makowiec drożdżowy z kruszonką i kubkiem gorącego kakao czasem zamiast kolacji. Ciasto drożdżowe nie jest suche, jak to niestety często bywa w tego rodzaju wypiekach a masa makowa, zwłaszcza ta domowa – to prawdziwa petarda! 🙂 Polecam, bo jest dużo smaczniejsza od masy makowej z puszki. Aby skrócić czas przygotowania masy makowej, polecam kupić mak mielony. Sama tak zawsze robię.

Ten makowiec to taka duża drożdżówka z makiem i kruszonką, jakie sprzedaje się cukierniach. Ciasto drożdżowe jest zawinięte w coś na kształt warkocza.

Zobacz takżeciasto japońskie.

(2 makowce)

Składniki:

– 250g mąki pszennej tortowej

– 20g świeżych drożdży

– 1 jajko

– 1 żółtko

– 50g cukru pudru

– 1 łyżka cukru waniliowego

– 3 łyżki oleju

– 50g masła

– 1/2 szklanki ciepłego mleka

– szczypta soli

Masa makowa*:

– wrzące mleko do namoczenia maku

– 200g maku mielonego

– 3 łyżki cukru trzcinowego

– 3-4 łyżki miodu

– 50g masła

– 50g rodzynek

– 50g orzechów włoskich oraz migdałów w płatkach

– 1 opakowanie skórki pomarańczowej

– garść suszonych moreli lub śliwek (opcjonalnie)

– ½ łyżeczki mielonego cynamonu

– 1 łyżeczka kakao

– aromat migdałowy

– pozostałe z ciasta 3 białka ubite na sztywną pianę

* w wersji dla lenwych można dać 1 puszkę gotowej masy makowej.

Dodatkowo:

– 1 białko do posmarowania wierzchu ciasta

Kruszonka:

– 5 łyżek mąki

– 2,5 łyżki masła

– 2,5 łyżki cukru

Przepis na makowiec drożdżowy z kruszonką

Zaczynamy od przygotowania masy makowej: Mak zalać do lekkiego przykrycia wrzącym mlekiem i odstawić do wystudzenia. Następnie odcisnąć z nadmiaru płynu przez gęste sitko albo lnianą ściereczkę. Rodzynki, morele lub śliwki namoczyć kilka minut we wrzątku i odsączyć. Orzechy i migdały drobno posiekać nożem. Jeśli dajemy morele i śliwki, po namoczeniu należy je także drobno posiekać.

Masło stopić w garnku, dodać mak, cukier, miód, kakao i bakalie. Chwilę podsmażyć. Masę doprawić aromatem migdałowym i mielonym cynamonem. Na koniec dodać ewentualnie odrobinę rumu albo likieru Amaretto.

Przez wykorzystaniem masy do ciasta masę makową należy połączyć z 3 białkami ubitymi na sztywno ze szczyptą soli.

Ciasto drożdżowe: masło stopić w rondelku, ostudzić. Drożdże wkruszyć do lekko ciepłego mleka dodać 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki – zaczyn pozostawić pod przykryciem przez około 10 minut, aż zacznie „pracować”. Do większej miski wbić jajko, żółtka, wlać zaczyn, olej, przestudzone masło, cukier i szczyptę soli. Zagnieść elastyczne ciasto, w razie potrzeby gdyby było za luźne podsypywać mąką. Ciasto pozostawić na około 45 min – 1h do wyrośnięcia (powinno podwoić swoją objętość).

Ciasto znów przez krótką chwilkę wyrabiać, po czym podzielić na 2 części. Każdą rozwałkować na na podsypanej mąką stolnicy na duży prostokąt (u mnie 32 cm) – tyle co długość blachy. Posmarować najpierw białkiem, a następnie masą makową i zwinąć w roladę. Roladę przeciąż wdłuż na pół, pozostawiając końcówkę nie przekrojoną. Rozcięte końcówki zapleść, tworząc warkocz. Przeciąć nie rozciętą końcówkę ciasta i dokończyć zaplatania warkocza.

Makowce umieścić na dużej wyłożonej papierem do pieczenia blasze, ciasta rodzielić między sobą pergaminem. Wierzch posmarować białkiem, następnie posypać kruszonką.

Kruszonka: mąkę, zimne masło i cukier wymieszać ze sobą w miseczce, a następnie rozetrzeć tworząc „okruchy”.

Placek drożdżowy z makiem wstawić do nagrzanego do 180˚C piekarnika i piec około 35 minut do zezłocenia.

Po ostudzeniu ciasto drożdżowe z makiem i kruszonką przechowywać w worku foliowym albo w zamkniętym pojemniku, by nie wyschło.

Smacznego!

Helen G.

Makowiec drożdżowy z kruszonką
+ 3
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button