Produkty prozdrowotne

Czy witamina C 1000 to dobry wybór? Jakie jest zapotrzebowanie na kwas askorbinowy?

Zawartość witaminy C w ludzkim organizmie mieści się w granicach od 300 mg (granica występowania objawów szkorbutu) do 2-3 g. Optymalnie powinna wynosić 75-85 µmol/dm3, przy czym zależy od takich czynników jak dieta, pora roku i stan zdrowia. W badaniach pod uwagę bierze się stężenie kwasu askorbinowego we krwi. Jakie jest zatem dzienne zapotrzebowanie na witaminę C? Czy warto przyjmować witaminę C 1000?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C

Dawki zalecane w celu uniknięcia niedoboru:

  • Dzieci – 40-50 RDA (mg witaminy C/dzień),
  • Młodzież – 50-75 chłopcy, 50-60 dziewczynki,
  • Kobiety (ciężarne i karmiące) – 75 (85/120),
  • Mężczyźni – 90,
  • Palacze +20%.

Czy zalecane dawki wystarczają? Suplementy diety z witaminą C

Panuje jednak powszechna opinia, że zalecane dawki kwasu l-askorbinowego to absolutne minimum, a dawka optymalna jest znacznie wyższa. Dlatego preparaty zawierające witaminę C mogą zawierać jej znacznie więcej. Dostępne są suplementy diety zawierające 200 mg witaminy C. Dawki te oparte są na obserwacji, że dieta śródziemnomorska dostarcza 200-500 mg tej witaminy dziennie. Również w porcji 5 warzyw i owoców jest około 200 mg witaminy C. Dlatego też na rynku farmaceutycznym pojawiły się preparaty typu witamina C 1000. Cały czas prowadzone są badania nad rolą tego składnika w profilaktyce i leczeniu chorób.

Witamina C 1000 – na co pomaga?

W przypadku zalecania wysokich dawek (powyżej 500 mg do nawet 1000 mg plus), należy wziąć pod uwagę ograniczenia w możliwości poboru witaminy C przez organizm. Nadmiar witaminy C jest resorbowany przez nerki i wydalany z moczem – na duże dawki powinny uważać osoby z kamieniami nerkowymi i dną moczanową.

Na co pomaga wysoka dawka witaminy C?

  • Jedną z najbardziej znanych funkcji jest działanie antyoksydacyjne, czyli ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym. Pomaga więc w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i układu ruchu.
  • Odpowiedni poziom witaminy C jest wymagany do absorpcji żelaza – kwas askorbinowy przyczynia się też do prawidłowego działania układu krążenia, odpornościowego i nerwowego.

Przy wyborze suplementu lub leku z witaminą C nie należy kierować się zasadą im więcej, tym lepiej – w kwestii zalecanej dawki należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat do suplementowania. Należy pamiętać bowiem, że zapotrzebowanie na witaminę C zależy od trybu życia, wieku i stanu zdrowia, jest więc czynnikiem indywidualnym.

 

Materiał zewnętrzny

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button