Ciasto Góra Lodowa bez pieczenia
Ciasto Góra Lodowa bez pieczenia
Z kremem budyniowym i dwukolorową polewą na bazie mleka w proszku. Ciasto Góra Lodowa robi wrażenie swoim wyglądem. Wtopione w masę budyniową i oblane polewą okrągłe biszkopty imitują góry. Jak dla mnie to wspaniałe ciasto zwłaszcza na okazje.
Ciasto Góra Lodowa bez pieczenia jest szybsze od klasycznej wersji, w której zamiast herbatników kakaowych trzeba upiec biszkopt i przekroić go na pół. Serdecznie polecam!
Zobacz także → biszkopt z pianką serową.
(prostokątna blacha o wym 21×32 cm)
Składniki:
Krem budyniowy:
– 3 szklanki mleka
– 2 budynie waniliowe (bez cukru)
– 1 łyżka mąki
– 1 żółtko
– ¾ szklanki cukru
– 1 kostka miękkiego masła (200g)
Polewa:
– 1,5 szklanki mleka w proszku + 1 łyżka
– 150g margaryny
– 1/3 szklanki cukru
– 1/3 szklanki wody
– 1 łyżka kakao
Dodatkowo:
– 1,5 opakowania herbatników kakaowych
– 1,5 opakowania okrągłych biszkoptów (100g)
▌Jak zrobić ciasto Góra Lodowa bez pieczenia?
Krem budyniowy: w 2/3 szklanki rozmieszać 2 budynie, 1 łyżkę mąki i żółtko. Resztę mleka zagotować w garnku. Do gotującego mleka wlać rozrobione mleko z budyniami, ugotować budyń, ciągle mieszając do zgęstnienia. Budyń pozostawić do całkowitego ostudzenia. Miękkie masło zmiksować, następnie dodać po łyżce budyniu w temperaturze pokojowej i miksować na gładką masę.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Dno wyłożyć herbatnikami, następnie połowę kremu budyniowego. Znów wyłożyć warstwę herbatników i na to rozprowadzić drugą połowę kremu. Aby krem łatwiej rozprowadzić na herbatnikach, łyżkę moczyć w wodzie.
Na wierchu ciasta wykładać ciasno obok siebie lekko przycięte (tak o około 0,3cm) okrągłe herbatniki. Ciasto włożyć do lodówki. W międzyczasie przygotować polewę.
Polewa: w rondelku roztopić na gazie margarynę, dodać cukier, wodę – zamieszać i pozostawić do lekkiego ostudzenia. Do ciepłej polewy wsypać mleko w proszku i zmiksować na jednolitą masę. Polewę podzielić na dwie równe części; do jednej dodać 1 łyżkę mleka w proszku, do drugiej zaś 1 łyżkę kakao. Obie masy zmiksować.
Ciasto oblewać raz jasną polewą, raz ciemną, na zmianę. Ciasto góra lodowa wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, aż polewa zastygnie i herbatniki zmiękną.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Pysznie wyglądają te góry lodowe, idealne ciasto na ciepłe dni, gdy nie chce się włączać piekarnika 🙂