Chleb alpejski
Chleb alpejski
Posypałam go ziarnami (czarnuszka, pestki dyni i słonecznika). Chleb alpejski wyszedł pyszny, mięciutki, z chrupiącą skórką. Nie kruszy się i na długo zachowuje świeżość. Widzę, że samodzielne pieczenie chleba wcale nie jest takie trudne, za jakie je uważałam. Mieszankę na chleb alpejski i nie tylko można kupić w sklepie Naturalnie Zdrowe.
Skład mieszanki: mąka pszenna t750, mąka żytnia t750, naturalny zakwas pszeniczny, naturalny zakwas żytni, słód żytni, sól, przyprawy naturalne, drożdże instant.
Składniki:
– gotowa mieszanka na chleb alpejski
– ziarna (czarnuszka, pestki dyni i słonecznika) do posypania
– forma do wypieku (u mnie keksówka)
▌Jak upiec chleb alpejski?
Chleb należy przygotować ściśle według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu, wówczas jak podaje producent satysfakcja gwarantowana. Wlać do naczynia 340g wody o temp. 26˚C . Dodać zawartość obu torebek mieszanki (dużą i małą) i mieszać przez 20 minut. Ja na początku mieszam łyżką, później wyrabiam dłońmi, bo ciasto bardzo się klei. Po 20 minutach mieszania odstawić ciasto pod przykryciem na 30 minut. Następnie ciasto przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, posypać ziarnami. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość (50-90 min), w zależności od temperatury otoczenia). Wstawić ciasto do nagrzanego piekarnika do 220˚C i natychmiast spryskać go od góry ciepłą wodą, wypiekać chleb w tej temperaturze przez 3 minuty, następnie zmniejszyć temperaturę do 180˚C i wypiekać kolejne 30 minut. Chleb alpejski studzić na kratce.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Domowy chlebek! Już czuję jego zapach 🙂
pyszny chlebek:)