Potrawy regionalnePotrawy ŚwiąteczneWegetariańskie

Kapusta z grochem na Wigilię

Kapusta z grochem na Wigilię

To jedna z 12 potraw, jaką spożywa się na Wigilię. Kapusta z grochem jest również daniem regionalnym Kujaw. Jadało się ją także w województwie łódzkim, gdzie okraszano dodatkowo skwarkami. Niegdyś dodawano do niej olej lniany.

Wierzono, że potrawy z dodatkiem kapusty zapewniają dostatek. Kapusta z grochem jest lekko kremowa, z wyczuwalnymi miękkimi ziarenkami grochu. Warto dodać do niej zamiast oleju czy smalcu masło (daję klarowane), które nada potrawie subtelny aromat. Kapusta nie powinna być też zbyt kwaśna.

Aby przełamać jej zbyt kwaskowy smak, polecam dodać trochę cukru. Jak dla mnie kapusta z grochem to właśnie taka lekko kwaskowa, z delikatną słodką nutą. Jeśli przyrządzamy kapustę z grochem na Wigilię, warto przygotować ją dzień wcześniej, wówczas będzie smaczniejsza 🙂

Są różne szkoły, jeśli chodzi o proporcje kapusty i grochu. Jedni dają dwa razy więcej kapusty w stosunku do grochu, inni tyle samo. Mnie osobiście bardziej smakuje ta potrawa, kiedy proporcja kapusty i grochu wynosi 1:1 lub nieznacznie więcej kapusty.

W moim rodzinnym domu nie było tradycji przyrządzania kapusty z grochem. Potrawę tę poznałam dzięki teściowej, która serwuje ją każdego roku na wigilijnym stole. Polecam spróbować zrobić kapustę z grochem nie tylko na Wigilię ale także w dzień powszedni, jako dodatek do świeżego pieczywa czy ziemniaków. To kaloryczna i pożywna potrawa, idealna na zimowe dni.

Zobacz takżeryba po grecku.

(Dla 4-6 osób)

Składniki:

– 500g grochu (całego lub łuskanego)

– 500-600g kiszonej kapusty

– 3 cebule

– 1 ząbek czosnku

– 1 liść laurowy

– 3 ziarenka ziela angielskiego

– 1 łyżeczka majeranku

– ½ łyżeczki kminku (opcjonalnie)

– 2 łyżki masła

– 1-2 łyżeczki cukru (w zależności jak kwaśna jest kapusta)

– 1 łyżeczka mąki (opcjonalnie)

– sól, pieprz

Jak zrobić kapustę z grochem?

Jeśli mamy groch cały, to należy go wcześniej namoczyć w zimnej wodzie przez noc (10-12 godzin). Groch łuskany (połówki) nie wymaga moczenia. Wystarczy go przepłukać na sitku pod bieżącą wodą. Groch zalać w garnku wodą (ok.3 cm ponad powierzchnię) i gotować na małym gazie ok. 20-40 minut, do miękkości. Pod koniec gotowania dodać 1 łyżeczkę soli. Odcedzić.

Kapustę odcisnąć z wody i pokroić nożem. Jeśli jest bardzo kwaśna, należy ją dodatkowo przepłukać wodą. Kapustę włożyć do większego garnka, zalać ok.1 szklanki wody. Dodać liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego. Dusić na małym gazie 30-70 minut (w zależności od kapusty), aż będzie miękka. Cebule pokroić w drobną kostkę.

Czosnek drobno posiekać. Zeszklić na maśle i dodać do gotującej się kapusty. W razie potrzeby dolać nieco wody. Jak kapusta będzie miękka (warto spróbować), dodać ugotowany groch i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem, majerankiem i cukrem, wedle smaku. Opcjonalnie można dać też nieco całego kminku.

Na koniec można zagęścić kapustę 1 łyżeczką mąki rozrobioną w niewielkiej ilości zimnej wody. Zagotować. Kapustę z grochem podawać na ciepło na Kolację Wigilijną wraz z pieczywem. Alternatywnie można ją spożywać jako danie obiadowe z chlebem lub ziemniakami. Kapusta z grochem jest najsmaczniejsza na następny dzień.

Smacznego!

Helen G.

 

Kapusta z grochem na Wigilię
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

12 komentarzy

  1. powiedzmy, że jestem z Kujaw, ale…nigdy nie jadłam.w sumie nie rozumiem fenomenu tego dania…muszę posmakować i przekonać się 😉

  2. Świetnie i smakowicie wygląda 🙂 Ciekawa jestem czy filtrujecie wodę w swojej kuchni? np. filtrem molekularnym z naturalną mineralizacją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button