Sałatki i surówkiWegetariańskie

Surówka z kapusty pekińskiej i papryki

Surówka z kapusty pekińskiej i papryki

To lubiana w moim rodzinnym domu surówka do obiadu. Surówka z kapusty pekińskiej i papryki często gości u rodziców podczas świątecznego obiadu. Mama zwykle robi jeszcze surówkę z marchewki albo surówkę z kiszonej kapusty.

Surówka z kapusty pekińskiej dobrze komponuje się zarówno z daniami mięsnymi, rybami, jak i z jarskimi. Składniki możecie dowolnie modyfikować i zmieniać ich proporcje. Mnie bardzo smakuje poniższe połączenie warzyw.

Zobacz takżesurówka z kapusty pekińskiej (klasyczna)

(Dla 4 osób)

Składniki:

– ½ większej kapusty pekińskiej lub 1 mała

– ½ białej części pora

– 1 nieduża czerwona papryka

– 1 mały pomidor

– ½ puszki kukurydzy

– pół pęczka szczypiorku

– 2 łyżki śmietany

– 1 łyżka majonezu (opcjonalnie)

– sok z cytryny

– cukier do smaku

– sól, pieprz

Jak zrobić surówkę z kapusty pekińskiej i papryki?

Wszystkie warzywa umyć. Pora drobno posiekać i posypać solą. Odstawić na kilka minut, po czym ugnieść dłońmi (dzięki temu zmięknie. Kapustę drobno posiekać nożem (białą część odciąć, kroić jedynie zielone liście). Paprykę przekroić, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Pomidora pokroić w kostkę. Można go ewentualnie wcześniej sparzyć i zdjąć skórkę.

Kukurydzę odsączyć z zalewy. W kubku przygotować sos. Wymieszać śmietanę wraz z sokiem z cytryny, cukrem, solą i pieprzem. Polać nim surówkę i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać posiekany szczypiorek. Raz jeszcze wymieszać. Surówkę z kapusty pekińskiej i papryki podawać do wszelkich dań obiadowych.

Smacznego!

Helen G.

Surówka z kapusty pekińskiej i papryki
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

7 komentarzy

  1. Bardzo ciekawa inspiracja, zwłaszcza, że to propozycja wegetariańska 🙂 Czy por nie musi być wcześniej sparzony? Nie był zbyt twardy? Pozdrawiam!

    1. Nie musi, ponieważ posypuję go obficie solą i odstawiam na ok.10 minut. Następnie ugniatam go dłońmi i jest miękki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button