Ciasta i ciasteczka

Szarlotka tatrzańska

Szarlotka tatrzańska

Popularna u górali na Podhalu. Szarlotka tatrzańska jest wyjątkowa, bo z efektowną warstwą pokrojonych w talarki jabłek. Przyznam, że szarlotka w takim wydaniu prezentuje się bardzo apetycznie.

Ciasto szarlotkę tatrzańską poznałam dzięki mojej babci góralce, która pochodziła z Podhala, a ściślej z Waksmunda. Tam piekło się szarlotkę z bardzo dużej ilości jabłek. Dzięki czemu warstwy pokrojonych w plasterki i upieczonych jabłek wraz z kruchym ciastem maślanym tworzą niebanalną całość.

Dzielę się z wami przepisem mojej świętej pamięci babci Tosi. Mam nadzieję, udało się odwzorować jej sprawdzony przepis.

Szarlotkę tatrzańską w oryginale piecze się na mące krupczatce, choć powiem wam, że mąka tortowa też nieźle się w tej roli spisuje. Pamiętajcie o solidnym podsypaniu podpieczonego ciasta bułką tartą, gdyż w tym przypadku nie wyciska się z soku z jabłek, tak jak w typowej szarlotce, w której jabłka są ścierane na tarce. Zachęcam was gorąco do zrobienia szarlotki tatrzańskiej 😉

Zobacz także

szarlotka z połówkami jabłek

szarlotka z bezą – najlepsza.

(duża blacha o wym. 21×32 cm)

Składniki:

Kruche ciasto:

– 500 g mąki tortowej lub krupczatki

– 2 żółtka

– 250g zimnego masła

– ½ szklanki cukru pudru

– 1 cukier waniliowy (16g)

– 3 łyżki gęstej śmietany 18%

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– szczypta soli

Warstwa jabłek:

– 2,5 kg jabłek (odmiana szara reneta lub antonówka)

– kilka łyżek cukru

– cynamon (około 2-3 łyżeczki)

Dodatkowo:

– bułka tarta do podsypania ciasta

Jak zrobić szarlotkę tatrzańską?

Kruche ciasto: Do dużej miski przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia, cukry i śmietanę. Żółtka oddzielić od białek. Dodać same żółtka. zimne masło pokrojone na mniejsze kawałki oraz szczyptę soli. Zagnieść kruche, elastyczne ciasto. Ciasto umieścić w worku lub w folii spożywczej i wstawić do zamrażalnika. Po 15 minutach wyjąć 2/3 ciasta, którym należy wylepić dno blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto równomiernie  nakłuć widelcem. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180ºC  przez 15 minut.

Warstwa jabłek: Jabłka umyć, obrać podzielić na ćwiartki i pokroić w plasterki (talarki). Podpieczone ciasto posypać obficie bułką tartą i wykładać kolejno warstwy jabłek. Każdą posypać cukrem i mielonym cynamonem aż do wykończenia jabłek.  Jabłka można posypać raz jeszcze bułką tartą, która wchłonie nadmiar soku z jabłek.

Pozostałą 1/3 ciasta zetrzeć na tarce o grubych oczkach na wierzch ciasta. Szarlotkę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 50 minut w temperaturze 180ºC, do zarumienienia góry. Jeśli ciasto zacznie się szybciej rumienić, wierzch przykryć pergaminem. Po upieczeniu szarlotkę pozostawić jeszcze na około 10 minut w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Po całkowitym ostudzeniu ciasto można posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

Helen G.

Szarlotka tatrzańska
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

9 komentarzy

  1. Pyszna szarlotka, robię podobną 🙂 Do takiej szarlotki muszą być dobre jabłka, które podczas pieczenia zbyt szybko się nie rozpadają. U mnie szarą renetę i antonówkę dość trudno dostać, chociaż czasami się udaje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button