Szybki piernik z bakaliami
Szybki piernik z bakaliami
Wilgotny i pełen bakalii. Taki piernik piekła moja babcia na każde Boże Narodzenie. Wszyscy go uwielbialiśmy. Szybki piernik z bakaliami według receptury mojej babci nie wymaga leżakowania jak słynny piernik staropolski. Mój jest jest za to mięciutki, wilgotny i mocno aromatyczny. Wilgoci piernikowi nadaje miód, śmietana oraz olej, zamiast margaryny czy masła.
Babcia dawała do piernika sporo bakalii. Wiem, że niektórzy tego nie robią na rzecz przełożenia ciasta powidłami, bądź marmoladą. Wówczas nie daje się już bakalii do ciasta. Piernik świąteczny, który wam dziś prezentuję możecie upiec w keksówce lub niedużej kwadratowej blaszce.
Piernik to ciasto dość drogie z racji dużej ilości miodu oraz bakalii. Myślę, jednak że zwłaszcza na święta nie ma co oszczędzać. Niech będzie na bogato! A co!
Zobacz też → makowiec na kruchym cieście.
(keksówka albo nieduża kwadratowa blacha)
Składniki:
– 4 jajka
– 2,5 szklanki mąki
– 1 łyżka kakao
– ½ szklanki oleju
– 1 szklanka cukru
– 1 szklanka płynnego miodu
– 1 małe opakowanie gęstej śmietany 18% (200g)
– 1 płaska łyżeczka sody
– 1 opakowanie przyprawy do piernika (20g) lub domowa przyprawa korzenna (3 łyżeczki)
– bakalie (100g rodzynek, 100g orzechów włoskich, 3 łyżki skórki pomarańczowej)
Polewa:
– ¼ kostki margaryny
– 2 łyżki kakao
– 2-3 łyżki mleka
– 3 łyżki cukru
Dodatkowo:
– garść posiekanych orzechów włoskich do posypania
▌Jak zrobić piernik?
Ciasto piernik: Żółtka oddzielić od białek. Żółtka ubić z cukrem. Mąkę wraz z kakao i sodą przesiać przez sito. Dodawać partiami wcześniej do ubitych żółtek i miksować. Wlać miód, śmietanę oraz wsypać przyprawę do piernika. Na koniec wlać olej.
Rodzynki zalać na kilka minut wrzątkiem, po czym odsączyć. Następnie obtoczyć w mące i dodać do masy. Orzechy posiekać nożem i także wsypać do ciasta wraz ze skórką pomarańczową.
Na koniec ubić pianę z białek ze szczyptą soli i dodać do masy. Wymieszać drewnianą łyżką. Masę przelać do podłużnej foremki (keksówki) lub niedużej kwadratowej foremki wysmarowanej margaryną i obsypanej bułką tartą.
Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 1 godzinę w temperaturze 180°C (grzałka góra-dół) do suchego patyczka. Jeśli po godzinie ciasto nie będzie jeszcze upieczone, wierzch przykryć pergaminem i dopiec, aż patyczek po włożeniu do ciasta będzie suchy.
Polewa: Margarynę rozpuścić w rondelku, dodać kakao, cukier oraz mleko. Dokładnie rozmieszać. Gorącą polewą polać upieczony piernik. Wierzch ciasta posypać orzechami.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Bardzo lubię takie przepisy, proste i smaczne 🙂
Miło mi, ja również 🙂
O, jak z przepisu babci, to musi być genialny.
Piernik…. czasem nie tylko na Święta a te z „historią” jak od Babci smakują jeszcze lepiej 🙂