Rosół z perliczki
Rosół z perliczki
Wykwitny i aromatyczny. Rosół z perliczki uchodzi za jeden z najsmaczniejszych i najbardziej wartościowych. Świetnie nadaje się elegancki, świąteczny obiad. Domowy rosół z eprliczki genialnie rozgrzewa i łagodzi skutki przeziębienia.
Rosół z perliczki to potrawa kuchni staropolskiej. Dawniej serwowano ją na dworze Króla Zygmunta Augusta Poniatowskiego. Na przestrzeni wieków perliczki bardziej ceniono od kur z uwagi na wyższe walory smakowe i odżywcze.
Jak smakuje rosół z perliczki? W moim odczuciu podobnie do tego z kurczaka, choć wydaje się bardziej esencjonalny. Rosół ten ma piękną, złocistą barwę. Mięso z perliczki w smaku jest delikatniejsze, lekkostrawne, wymaga też dłuższego gotowania.
Zobacz także → domowy rosół z kaczki.
(Dla 4-6 osób)
Składniki:
– 1 perliczka
– 1 cebula
– 1 pietruszka
– 2 marchewki
– mały kawałek selera
– kawałek pora
– 2 ząbki czosnku (w całości)
– 2 liście laurowe
– 4 ziarenka ziela angielskiego
– 4-5 ziarenek pieprzu
– ½ łyżeczki suszonego lubczyku lub gałązka świeżego
– sól, pieprz
– maggi do smaku
Dodatkowo:
– posiekana natka pietruszki do posypania
– opakowanie makaronu np. niteczki lub wstążki
▌Jak zrobić rosół z perliczki?
Tuszkę perliczki umyć pod zimną wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem, następnie pokroić na kilka części – skrzydełka, korpus, szyję udka oraz piersi. Mięso umieścić w większym garnku i zalać około 3 l zimnej wody. Powinno być całe w niej było zanurzone. Kiedy woda się zagotuje, zebrać łyżką cedzakową szumy z powierzchni wody. Dodać liście laurowe, ziele angielskie i kulki pieprzu.
Rosół dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 40 minut. W międzyczasie czasie umyć i obrać jarzyny. Cebulę przekroć na pół albo na ćwiarki. Warto opalić ją na gazie. Ja kładę ją na suchej patelni i lekko rumienię. Tak opalona cebula podniesie smak rosołu.
Wszystkie jarzyny wraz z cebulą i z obranym czosnkiem dodać do wywaru mięsnego. Dodać około 1 łyżeczkę soli. Rosół z perliczki gotować na malutkim ogniu pod przykryciem około 2 godziny. Pod koniec duszenia rosół z perliczki doprawić smaku solą, pieprzem według uznania. Dodać suszony lubczyk i maggi do smaku.
Po ugotowaniu rosół należy odcedzić od warzyw i mięsa. Dzięki temu nie stanie się mętny. Por, cebulę i czosnek wyrzucić. Rosół domowy podawać gorący z makaronem, plasterkami marchewki, udekorowany natką pietruszki.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Z perliczki rosołu jeszcze nie miałam okazji jesc 🙂 ciekawa jestem cjak smakuje 🙂
Bardzo dobrze smakuje, podobnie do kurczaka 🙂