Leczo z kiełbasą
Leczo z kiełbasą
Leczo ma swoje korzenie w kuchni węgierskiej. Potrawę tę podaje się tam jako dodatek do dań mięsnych. Podstawowymi składnikami lecza są papryka, pomidory oraz cebula. W Polsce leczo najczęściej stanowi odrębne danie, bowiem często zawiera też kiełbasę czy boczek wędzony. Takie też smakuje mi najbardziej. Ze swojej strony dodałam także cukinię.
Leczo z kiełbasą jest aromatyczne, lekko pikantne i rozgrzewające. Bezsprzecznie kojarzy mi się z jesienią. To potrawa jednogarnkowa, która dobrze rozgrzewa w chłodne dni i za sprawą dodatku mięsa syci na długi czas. 😉 Zachęcam do spróbowania. To typowo męskie, solidne danie 🙂 Do wszystkich gospodyń – wasi panowie będą na pewno zadowoleni!!!
Leczo ugotowałam przy użyciu największego garnka z kolekcji Fissler. Są one wykonane są bardzo grubej stali nierdzewnej (18/10), odpornej na uszkodzenia i zadrapania. Garnki są przez to ciężkie ale stabilne. Mama zawsze powtarzała mi, że im garnek cięższy, tym lepiej, bo dłużej posłuży. Garnki Fissler to garnki marzenie 😉 Świetnie się w nich gotuje, polecam 🙂
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– 40 dag kiełbasy (np. śląska, podwawelska)
– 10-15 dag wędzonego boczku
– 3 kolorowe papryki (czerwona, żółta, zielona)
– 1 nieduża cukinia
– 4 duże pomidory lub ewentualnie puszka pomidorów krojonych
– 3 cebule
– 2 ząbki czosnku
– 1 liść laurowy
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 1 ½ łyżeczki słodkiej papryki
– 1 łyżeczka wędzonej papryki (opcjonalnie)
– ½ łyżeczki ostrej papryki lub ¼ łyżeczki chili
– po ½ łyżeczki cząbru i oregano
– cukier (opcjonalnie, w zależności od typu pomidorów)
– 1-2 łyżeczki smalcu
– sól, pieprz
▌Jak zrobić leczo z kiełbasą?
Boczek pokroić w niedużą kostkę, kiełbasę w nieco grubszą, w razie potrzeby zdjąć skórkę. Cebule obrać i drobno poszatkować. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić kostkę. Papryki umyć, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić na duże kawałki. Cukinię dokładnie umyć, nie obierać ze skórki, pokroić w większą kostkę. Wpierw w dużym garnku z grubym dnem stopić boczek, w zależności od ilości wytopionego tłuszczu dodać jeszcze trochę smalcu.
Dodać cebule i dusić kilka minut. Następnie dodać pokrojone papryki, pomidory, liść laurowy, ziele angielskie, podlać ok. 2-2,5 szklankami wody. Po 10 minutach dołożyć cukinię. Po kolejnych 10 minutach dodać kiełbasę i drobno posiekany czosnek. Doprawić do smaku solą, pieprzem, paprykami, cząbrem i oregano.
Dusić jeszcze 10-15 minut, aż papryki i cukinia będą miękkie, lecz nie rozgotowane. W razie potrzeby, jeśli pomidory nie są zbyt słodkie dodać szczyptę cukru. Danie podawać z pieczywem (ja lubię dodatkowo posmarowanym masłem). Leczo z kiełbasą jest najsmaczniejsze na następny dzień, kiedy przejdzie przyprawami.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Apetyczne to Twoje leczo, też robię z kiełbasą a czasem z parówkami. Śliczne garnki!
Z parówkami jeszcze nie robiłam:)
Jakie piękne garnki 🙂
Też mi bardzo przypadły do gustu 😉
Szczerze? Zirytowała mnie reklama na pół strony… Weszłam po przepis na leczo, a musiałam przekopać się przez pół strony pieprzenia o garach.
Słuszna uwaga, nieco zmodyfikowałam wpis.
Wchodząc na stronę główną miałam problem, co wybrać, bo wszystko wygląda bardzo apetycznie. Padło na leczo, bo dawno nie jadłam i mam nadzieję, że z przepisu wyjdzie równie smacznie, jak wygląda! :))
Mam nadzieję, że leczo będzie Ci smakować 🙂