Krupnik
Krupnik
Jest uznawany za najstarszą polską zupę. Do dziś krupnik nadal gości w wielu domach. Ta z pozoru skromna zupa, za sprawą dodatku kaszy jęczmiennej perłowej, warzyw i nierzadko mięsa, jest wartościowym posiłkiem. Ugotowanie dobrego krupniku jednak wcale nie jest trudne. Zwykle gotuję krupnik wegetariański, czyli na samych warzywach i kaszy, z dodatkiem suszonych grzybków.
Tradycyjny staropolski krupnik gotowało się na wywarze mięsnym. Można wówczas dać ze 2 skrzydełka albo udko z kurczaka, ewentualnie inny kawałek mięsa, wedle uznania. Zupa krupnik na drugi dzień potrafi nieco zgęstnieć z powodu kaszy. Wystarczy dodać nieco wody i ewentualnie raz jeszcze doprawić zupę solą i pieprzem. Jak dla mnie krupnik jest bardzo smaczną zupą. Zachęcam was gorąco do wypróbowania mojego przepisu:)
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– ½ szklanki kaszy jęczmiennej perłowej drobnej
– 2 l wody
– włoszczyzna (2 marchewki, 1 pietruszka, mały kawałek selera, kawałek pora)
– 2 skrzydełka lub 1 udko z kurczaka, ewentualnie żeberka wieprzowe (opcjonalnie)
– 1 cebula
– 1 ząbek czosnku
– 2 ziemniaki
– 3 suszone grzyby
– kostka rosołowa lub warzywna (opcjonalnie)
– 1 liść laurowy
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 4 ziarenka pieprzu
– posiekana natki pietruszki i koperek
– 1 łyżka masła
– maggi (opcjonalnie)
– sól, pieprz
▌Jak zrobić krupnik?
Jeśli chcemy ugotować krupnik na mięsie, wpierw należy przygotować wywar mięsny. Opłukane pod bieżącą wodą mięso zalać 2 l wody. Po zagotowaniu zebrać powstałe szumy łyżką cedzakową i gotować wywar na wolnym ogniu przez 30 minut (w przypadku żeberek 1 godzinę). Następnie dodać warzywa.
Marchewkę, pietruszkę, seler pokroić w kostkę. Czosnek drobno posiekać. Cebulę przekroić na 4 części i opalić na ogniu lub suchej patelni. Pokrojone warzywa włożyć do garnka i zalać 2 l zimnej wody, dodać liść laurowy, ziele angielskie, pieprz oraz grzybki. Dusić przez 20 minut.
Kaszę przepłukać na sicie pod strumieniem zimnej wody. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Jak warzywa będą miękkie, dodać kaszę, ziemniaki i gotować na wolnym ogniu jeszcze około 20 minut, aż kasza będzie miękka i zagęści zupę. Na koniec dodać łyżkę masła i doprawić krupnik do smaku solą, pieprzem i maggi. Posypać natką pietruszki, zamieszać ale już nie gotować.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Jedna z ulubionych zupek 🙂
To jedna z moich ulubionych zupek i tez chetnie u mnie gotowana. Robie ja podobnie jak Ty, Helen, ale tez czesto na pulpetach, dodaja fajnego smaczku, a wegety i magi wcale nie dodaje. Marchewki natomiast gotuje w calosci, a pod koniec gotowania wyjmuje, studze i dopiero scieram. Jest wtedy nierozgotowana i ladnie wyglada. Jutro z pewnoscia ja ugotuje i fajnie, ze o niej przypomnialas, droga Helen. Pozdrawiam Cie serdecznie:-)