Przetwory

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Jędrne, delikatnie ukiszone. Ogórki małosolne najsmaczniejsze są te domowe, jak u babci. Są one świetnym dodatkiem do kanapek czy obiadu. Przygotowanie ogórków małosolnych jest bardzo łatwe a czas oczekiwania stosunkowo krótki, bo wynosi 2-3 dni. Domowe ogórki małosolne robi się wedle takiej samej receptury co ogórki kiszone, z tą różnicą, że te drugie wymagają dłuższego czasu kiszenia oraz są bardziej kwaśne.

Na ogórki małosolne najlepiej nadają się ogórki gruntowe twarde, jędrne i niezbyt duże. U mnie akurat mąż robił zakupy i niestety niektóre ogórki wybrał zbyt duże 🙂 Warto ukisić ogórki gruntowe, kiedy tylko zaczynają pojawiać się na bazarkach i w sklepach. W niektórych warzywniakach można kupić też gotowe zestawy do kiszenia, na które składają się gałązki i kwiatostany kopru, młody czosnek, korzeń (czasem też liście) chrzanu oraz liście drzew owocowych np. porzeczki, wiśni czy malin.

Ogórki można zalać gorącą lub letnią wodą. Obie metody są prawidłowe. Ja ogórki zalewam mocno ciepłą wodą, gdyż wówczas nieco szybciej następuje proces kiszenia. Ogórki są już delikatnie ukiszone na następny dzień. Jeśli zostaną zalane wodą o temperaturze pokojowej, proces kiszenia ogórków nieco się wydłuża.

Ogórki małosolne – właściwości zdrowotne

Kiszonki są bardzo zdrowe. Należące do nich ogórki małosolne zawierają bakterie kwasu mlekowego (probiotyk), które korzystnie wpływają na florę jelitową. Ogórki małosolne są również źródłem witamin z grupy B, witaminy C, E i K. W dodatku zawierają niewiele kalorii.

Zobacz także → ogórki kanapkowe curry z kurkumą. 

( 3 1-litrowe słoiki lub jeden duży słój albo naczynie kamionkowe)

Składniki:

– 1 kg niedużych ogórków gruntowych

– 6 ząbków czosnku

– 4-5 cm korzenia chrzanu

– 3 listki laurowe

– 6 kulek ziela angielskiego

– pęczek koperku i kilka kwiatostanów

– liście czarnej porzeczki, wiśni albo malin (opcjonalnie)

– liście chrzanu (opcjonalnie)

– około ½ łyżeczki nasion gorczycy (opcjonalnie)

– 2 łyżki soli

– 1,5 l przegotowanej gorącej albo letniej wody

Jak zrobić ogórki małosolne?

Wodę zagotować. Rozpuścić sól. Ogórki dokładnie umyć. Odciąć szypułki po bokach. Ząbki czosnku obrać i przekroić na pół. Korzeń chrzanu pokroić w słupki. Gałązki i kwiaty kopru umyć i nieco skrócić. Na dno wyparzonego słoika (dużego słoja) lub większego naczynia kamionkowego ułożyć kilka gałązek koperku i ogórki. Powinny być ciasno ułożone. Pomiędzy nimi powtykać ząbki czosnku, korzeń chrzanu, gorczycę, liście laurowe oraz ziele angielskie.

Na jeden słoik o pojemności 1 litra dawać po 2 ząbki czosnku, 1 liść laurowy, 2 kulki ziela angielskiego, 2 słupki korzenia chrzanu oraz odrobinę nasion gorczycy.

Na wierzchu słoika ułożyć gałązki kopru. Słoik lub słoiki zalać gorącą lub letnią wodą. Słoik przykryć  gazą i obwiązać gumką albo przykryć talerzykiem tak, aby ogórki nie wystawały poza powierzchnię wody. Ogórki odstawić w miejsce nienasłonecznione. Jeśli kuchnia jest bardzo słoneczna, słoiki przykryć ściereczką.

Ogórki małosolne są gotowe do spożycia 2-3 dniach. Najsmaczniejsze są na trzeci dzień. Woda powinna zmętnieć, zaś ogórki staną się lekko żółtawe i nieco zmiękną. Im ogórki dłużej będą stać, tym staną się bardziej ukiszone. Aby zahamować proces kiszenia, ogórki można wstawić do lodówki.

Smacznego!

Helen G.

Ogórki małosolne
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

16 komentarzy

  1. Uwielbiam ogórki małosolne. Później też są dobre, ale ze smakiem małosolnych nic się nie może równać . Są po prostu pyszne 🙂

  2. Uwielbiam ogórki kiszone, a małosolne jeszcze bardziej! Mogłabym się nimi zajadać cały rok 😀

    1. Ale gruntowe ogórki to chyba są w Norwegii w sprzedaży? Jeśli tak, to nie widzę przeszkód aby je ukisić samemu. Przepis jest bardzo łatwy 🙂

  3. Już czekam na takie z domowego ogródka. Na razie wyszły ponad ziemię. Jak wyrosną, będziemy uruchamiać produkcję 🙂

  4. Moje ulubione! Ogórki małosolne są pyszne i na kanapkę, i do obiadu, i same do wszamania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button