Olej z pestek dzikiej róży w kuchni i w kosmetyce
Olej z pestek dzikiej róży w kuchni i w kosmetyce
Dzika róża jest doskonała zarówno pod postacią herbatki, nalewki, jak i syropu. Od dawna chciałam wypróbować także olej z tej rośliny. Okazało się, że posiada on wszechstronne zastosowanie, nie tylko w kuchni ale również w kosmetyce. Owoce dzikiej róży są bogatym źródłem naturalnej witaminy C, która jest 5-krotnie bardziej aktywna niż syntetyczna. Wystarczy zjeść lub wypić napar z 1-3 owoców, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Ponadto zawierają witaminy: A, B1, B2, E, K, P (rutyna), bioflawonoidy, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy), karotenoidy (beta-karoten, zeaksantyna, likopen), cukry, garbniki, pektyny, żywice, olejki eteryczne oraz sole mineralne (magnez, żelazo, cynk, potas, siarka, wapń).
WŁAŚCIWOŚCI OLEJU Z PESTEK DZIKIEJ RÓŻY
❋ działa moczopędnie, rozkurczowo i żółciopędnie
❋ zwiększa odporność organizmu
❋ działa przeciwanemicznie, przeciwszkorbutowo i ogólnie wzmacniająco
❋ zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych
❋ pobudza regenerację tkanek, przyspiesza gojenie
❋ działa przeciwzmarszczkowo
❋ pobudza apetyt
❋ poprawia samopoczucie
Przetwory z dzikiej róży (napar, odwar, sok, syrop, nalewka, konfitury, olej) polecane są rekonwalescentom, osobom osłabionym, wyczerpanym fizycznie i psychicznie, dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Dzika róża jest pomocna w leczeniu przeziębienia i grypy, awitaminozy, kamicy żółciowej i nerkowej, stanów pobudzenia nerwowego (m in. w bezsenności), w nieżytach przewodu pokarmowego (wrzody, biegunka), w chorobach wątroby i reumatyzmie.
Olej z pestek dzikiej róży (Rosa Canina) jest tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowuje wiele składników aktywnych. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej ten charakteryzuje się różowo-pomarańczową barwą i łagodnym, lekko słodkawym smakiem oraz owocowo-kwiatowym aromacie.
Gdzie kupić?
Olej z pestek dzikiej róży jest stosunkowo rzadkim i dość drogim olejem. Butelka o pojemności 100 ml kosztuje około 35 zł. Ponieważ jest to olej nierafinowany i tłoczony na zimno, może być z powodzeniem wykorzystywany również w kosmetyce.
Zastosowanie oleju z pestek dzikiej róży
W kuchni
Olej z pestek dzikiej róży ma zastosowanie jako dodatek do potraw na zimno. Dobrze komponuje się z sałatkami owocowymi, jak i tradycyjnymi np. z białej kapusty albo kiszonej. Można polewać nim desery np. naleśniki na słodko, dania mięsne oraz dodawać do koktajli. Dodatek oleju z pestek dzikiej róży podniesie również smak pasty serowej, dipów i sosów na zimno. Ważne, by olej ten był stosowany wyłącznie na zimno, wówczas nie straci swoich cennych składników odżywczych. Dla zdrowia polecam pić raz dziennie 1 łyżkę oleju z pestek dzikiej róży pić podczas dowolnego posiłku. Dostarczymy organizmowi nie tylko cennych witamin ale i kwasów tłuszczowych. Jedna łyżka (15g) pokrywa dzienne zapotrzebowanie za kwasy NNKT.
W kosmetyce
Olej z pestek dzikiej róży znalazł zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń i odmrożeń. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, silnie nawilżające, zmiękczające i rozjaśniające, dlatego polecany jest w szczególności do pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej i suchej ze skłonnością do zmarszczek Świetnie się sprawdzi także przy problemach skórnych (trądzik), z uwagi na działanie przeciwzapalne i złuszczające (obecność kwasów owocowych). Olej z pestek dzikiej róży z uwagi dużą zawartość witaminy C i P (rutyna) wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich kruchości i pękaniu. Pomocny jest również w pielęgnacji skóry naczyniowej.
Moje wrażenia
Olej ten bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawia bardzo tłustej warstwy. Doskonale zmiękcza i nawilża skórę, łagodząc podrażnienia. Ma przyjemny zapach. Można smarować nim zarówno twarz oraz ciało. Bardzo polubiłam stosowanie oleju z pestek dzikiej róży zamiast kremu na noc. Używany regularnie poprawia stan naczynek, ujednolica koloryt cery, a przy tym jest bardzo wydajny.
Helen G.
Bibliografia:
A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1989, s. 328-330.
Galeria zdjęć
Właśnie ten olej upiłam ostatnio, jest rewelacyjny, znajomi nie mogli zgadnąć co to za olej. Bardzo im smakował.
Kupiłam z czystej ciekawości i jestem bardzo zadowolona, teraz myślę o tym z awokado. Oleje świata naprawdę potrafią rozbudzić apetyt na kulinarne potrawy.
Zgadzam się w 100% 🙂 Ciekawe jak smakuje taki olej z awokado:)
A używałaś kiedyś wody różanej? Super sprawdza się jako naturalny tonik, płukanka do włosów, składnik maseczek, a w kuchni do aromatyzowania ciast 🙂 Polecam bardzo!
Tak, do przemywania twarzy jako tonik. Rewelacyjnie koi skórę i łagodzi podrażnienia. Polecana jest do cery wrażliwej i naczyniowej :)W kuchni nie stosowałam.
Magda, rzeczywiście olejek różany korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie naszych włosów, sama robię sobie płukanki z naparu dzikiej róży i jestem zachwycona. Olejek z dzikiej róży stosuję również jako remedium na trądzik i stany zapalne skóry – fenomenalny efekt. Można robić maseczki oraz rozcieńczać i tworzyć tonik.