Pielmieni – rosyjskie pierożki z mięsem
Pielmieni – rosyjskie pierożki z mięsem
Bardzo popularne na Ukrainie i w Rosji (na Syberii). Pielmieni to małe pierożki z surowym mięsem. Określane również jako pilimeni, pielmenie albo pielmienie. Pielmieni wywodzą się z Syberii. W języku ludności z okolic Urala pielmieni oznacza „chlebowe ucho”.
Małe apetyczne pierożki jada się tam w rosole, polane masłem lub gęstą śmietaną i lekko skrapia octem. Aby w pełni docenić ich niepowtarzalny smak, pielmieni syberyjskie należy brać do ust w całości. Luźny z wyraźną nutą czosnku mięsny farsz rozpływa się w ustach. W oryginale do pielmienie daje się kilka gatunków mięs, głównie baraninę, wieprzowinę i wołowinę.
Zobacz także → pierogi z kaszą gryczaną i białym serem.
(około 80 sztuk)
Składniki:
Farsz na pielmieni:
– 500g mielonej wieprzowiny
– 500g mielonej baraniny (można użyć także mięsa wołowego)
– 1 jajko
– 2 cebule
– 3 ząbki czosnku
– 1 łyżka majeranku
– około 1/3 szklanki zimnej wody albo rosołu
– sól, pieprz
Ciasto na pielmieni:
– 750g mąki + trochę do podsypania
– około 1,5 szklanki ml gorącej wody
– 4 łyżki oleju
– 1,5 łyżeczki soli
▌Jak zrobić pielmieni?
Farsz do pielmieni: Mięso mielone włożyć do miski. Cebulę wraz z czosnkiem zetrzeć na tarce o małych oczkach. Wbić jajko, wlać wodę, dodać sól pieprz oraz majeranek. Masę mięsną dokładnie wyrobić dłońmi lub łyżką. Farsz powinien mieć wyrazisty, lekko pikantny smak.
Ciasto na pielmieni: Mąkę przesiać przez sito i wsypać do większej miski. Wlać olej. Stopniowo wlewać gorącą wodę. Ciasto wyrabiać ręką, aż stanie się elastycznie i nie będzie się kleić do rąk. W razie potrzeby podsypać ciasto mąką, lecz nie za dużo aby nie było zbyt twarde.
Ciasto podzielić na 3 części. Jedną część rozwałkować na grubość około 2 mm. Resztę zawinąć w folię aluminiową lub spożywczą. Szklanką wykrawać kółka. Na każde nakładać porcję farszu mięsnego. Skleić mocno na kształt półksiężyca. Następnie złączyć oba końce tworząc pielmieni.
Pielmienie wrzucać partiami na osolony wrzątek z dodatkiem odrobiny oleju. Gotować 3-4 minuty od momentu wypłynięcia. Pilimieni wykładać na talerze przy pomocy łyżki cedzakowej. Podawać polane masłem i lekko posypane pieprzem. Pielmieni można też podać ze śmietaną, z dodatkiem musztardy i odrobiny octu albo w rosole. Mnie osobiście bardzo smakują polane tłuszczem ze zrumienioną cebulką.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Uwielbiam:)
Ja też 😉
Bardzo apetycznie wyglądają 🙂
Dziękuję 🙂
Nigdy ich nie próbowałam. Muszę kiedyś zrobić, ale niekoniecznie z baraniną.
Dobry przepis! Pierożki wyglądają bardzo smakowicie! Pozdrawiam i życzę wesołych świąt!^^
Dziękuję 😉 Tobie również wszystkiego dobrego życzę 😉