Uszka na Wigilię
Uszka na Wigilię
Wraz z barszczem stanowią jedną z czołowych wigilijnych potraw. Aromatyczne, pachnące grzybami, domowe uszka na Wigilię, są nieporównanie smaczniejsze od tych gotowych ze sklepu. Może nie mają tak perfekcyjnego kształtu ale zapewniam was, że są o niebo lepsze od tych robionych taśmowo. Warto poświęcić trochę czasu na ich przyrządzenie.
Polecam ulepić uszka np. na tydzień przed świętami i zamrozić. Wówczas zaoszczędzimy sobie czasu w przedświątecznym ferworze.
Do przygotowania uszek na Wigilię robi się takie same ciasto, jak na pierogi. Najlepiej, aby było ono cienko rozwałkowane. Farsz grzybowy natomiast możecie zrobić z samych suszonych grzybów, bądź mieszany – z pieczarek i dodatku suszonych grzybów, jak kto woli. Wywar pozostały z gotowania suszonych grzybów warto wykorzystać do wigilijnego barszczu czerwonego, sosu grzybowego albo zupy grzybowej.
(około 90 sztuk)
Ciasto:
– 500 g mąki pszennej
– ok.1 szklanka gorącej wody
– 2 łyżki oleju
– 1 płaska łyżeczka soli
Farsz grzybowy (można zrobić go z samych suszonych grzybów lub mieszanki świeżych pieczarek i dodatku grzybów suszonych)
– 200g suszonych grzybów lub 250g pieczarek +1opakowanie suszonych grzybów (20g) np. borowików czy prawdziwków
– 1 cebula
– 1 łyżka masła
– ½ łyżeczki majeranku
– sól, pieprz
▌Jak zrobić uszka na Wigilię?
Farsz: Suszone grzyby przepłukać i zalać w rondelku niewielką ilością wody. Pozostawić na noc. Następnie gotować na malutkim gazie w tej samej wodzie do miękkości (ok. 20 minut). Odsączyć i bardzo drobno pokroić. Wywar pozostawić. Przyda się jako dodatek do barszczu, zupy grzybowej czy sosu grzybowego. Jeśli robimy farsz z pieczarkami, umyć je i obrać. Następnie zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Cebulę drobno posiekać.
Na maśle najpierw zeszklić cebulę, następnie dodać pieczarki. Dusić pod przykryciem kilka minut. Dodać ugotowane i drobno posiekane grzyby. Doprawić farsz do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Odlać nadmiar wody. Przełożyć do miski. Odstawić.
Ciasto: Mąkę przesiać najlepiej do dużej miski, posolić, dodać olej. Powoli wlewać gorącą wodę. Wstępnie wyrobione ciasto. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagniatać do momentu, aż stanie się elastyczne. Ciasto podzielić na 3 części. Jedną część rozwałkować na cienki placek o grubości ok.2-3 mm (tak jak na pierogi).
Resztę ciasta przykryć folią spożywczą. Małą szklaneczką o średnicy 4 cm wykrawać kółeczka. Na każde nakładać niewielką ilość farszu. Zlepiać brzegi jak w przypadku pierogów. Następnie połączyć ze sobą dwa końce i dokładnie zlepić.
Uszka kłaść na blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką. Wrzucać partiami na osolony wrzątek z kilkoma kroplami oleju. Gotować na średnim ogniu przez 3 minuty od momentu wypłynięcia, po czym delikatnie wyławiać łyżką cedzakową na talerze. Ostudzone uszka, wycierać papierowym ręcznikiem i włożyć do pojemników. Uszka można także zamrozić. Uszka podawać z wigilijnym barszczem czerwonym.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
U mnie uszka to tylko na święta są. Może temu tak się wyczekuje tego barszczu z uszkami ? W tym roku będę na święta u rodziców ! Moja mama robi najlepsze uszka 😀 Mniam mniam 😉 Narobiłaś smaku !
Chyba pora najwyższa nauczyć się robić uszka 😀
Nie są trudne, tylko pracochłonne:)
Cudownie wyglądają. Kocham takie uszka. 😉
uwielbiam uszka domowe 😉 w poniedziałek zrobie bo mam wolne 😉 wcale dużo pracy nie ma 😉
Popatrzyłam na ten Twój barszcz i już nie mogę doczekać się Wigilii.