Wigilijny barszcz czerwony
Wigilijny barszcz czerwony
To ten klarowny, o głębokiej barwie i pełnym aromacie. Barszcz czerwony idealnie sprawdzi się zarówno do uszek jako potrawa wigilijna ale także jako dodatek do krokietów czy pasztecików. Najsmaczniejszy i najzdrowszy jest barszcz czerwony na zakwasie. Warto poświęcić te kilka dni, aż buraki się ukiszą. Jeśli nie chcecie albo nie macie czasu na zrobienie zakwasu buraczanego, wywar możecie zakwasić sokiem z cytryny albo octem lub ewentualnie dodać gotowy koncentrat (np. Krakus).
Pamiętajcie też, że barszczu na zakwasie nie wolno doprowadzać do wrzenia, straci bowiem swój piękny kolor. Jeśli zostanie wam kwas buraczany, możecie go wypić. Jest bardzo zdrowy (działa wzmacniająco).
(Dla 4-6 osób)
Składniki:
Zakwas:
– 4 buraki
– kromka razowego chleba
– 4 ząbki czosnku
– 4 ziarenek ziela angielskiego
– 2 liście laurowe
– 1 l letniej przegotowanej wody
– 1 płaska łyżka soli
Wywar grzybowy:
– 20g suszonych grzybów
– 1-1,5 szklanki wody
Wywar warzywny:
– 1kg buraków
– włoszczyzna (2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, por)
– cebula
– 2-3 ząbki czosnku
– 2-3 suszone śliwki
– 2-3 liście laurowe
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 1 goździk
– 5 ziarenek pieprzu
– 1 łyżeczka suszonego majeranku
– cukier
– sól, pieprz
▌Jak zrobić Wigilijny barszcz czerwony?
Zakwas: Buraki dokładnie umyć, nie obierać ze skórki (odciąć tylko ogonki). Pokroić w plastry. Umieścić w dwóch słoikach 1–litrowych. Do każdego słoika włożyć po 2 obrane ząbki czosnku, po 1 liściu laurowym, po 2 ziarenka ziela angielskiego, po połowie kromki razowego chleba. Zalać letnią przegotowaną wodą wymieszanej z 1 płaską łyżką soli. Buraki powinny być całkowicie przykryte. Przykryć gazą i obwiązać gumką.
Słoiki umieścić w ciepłym i ciemnym miejscu np. szafce kuchennej na ok. 4-7 dni. Kwas będzie gotowy, jeśli pojawi się kożuch. Trzeba go zebrać łyżką. Następnie przecedzić płyn przez lejek wyłożony gazą do szklanej butelki i zamknąć. Gotowy kwas buraczany należy przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni.
Wywar grzybowy: Suszone grzyby przepłukać i zalać w rondelku szklanką wody. Pozostawić na noc. Następnie gotować na malutkim gazie w tej samej wodzie do miękkości (ok. 20 minut). Wywar przecedzić. Grzyby można wykorzystać na farsz np. do uszek czy pierogów.
Wywar warzywny: Buraki i włoszczyznę umyć i obrać. Buraki pokroić na plasterki. Cebulę pokroić na cztery części. Wszystkie warzywa włożyć do dużego garnka, zalać 2,5-3 l zimnej wody, dodać liście laurowe, ziele angielskie, goździki, suszone śliwki i ziarenka pieprzu. Posolić 1 łyżeczką soli. Zagotować. Zmniejszyć płomień na minimalny. Dusić pod przykryciem 1,5 godziny. Pod koniec gotowania dodać wywar grzybowy i majeranek.
Barszcz odcedzić przez sito. Dodać 2-3 szklanki zakwasu, wedle uznania. Doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem. Nie dopuścić tylko do zagotowania, bo barszcz straci kolor. Wigilijny barszcz czerwony podawać z uszkami lub jako dodatek do krokietów lub pasztecików.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć