Produkty prozdrowotneŚniadanieWegetariańskie

Pasta Tahini

Pasta Tahini (pasta sezamowa)

Powstaje ze zmielonych nasion sezamu. Pasta Tahini jest nazywana popularnie tahiną albo pastą sezamową. Co prawda można ją kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością ale domowa pasta Tahini jest równie pyszna i nie wiem czy nie smaczniejsza. To bardzo zdrowy dodatek do pieczywa. Sezam jest skarbnicą witamin i minerałów. To przede wszystkim doskonałe źródło wapnia.

Sezam zawiera też cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6, omega-9, białko, w tym sporo tryptofanu, aminokwasu odpowiedzialnego za dobry nastrój), węglowodany, błonnik, a także fitosterole o działaniu antynowotworowym. Sezam podobnie jak orzechy, jest bardzo kaloryczny w 100 gramach zawiera 572 kalorii, zaś 1 łyżka nasion sezamu ma 63 kcal.

Pastę Tahini przygotowuje się zarówno z nasion sezamu łuskanych, jak i z niełuskanych (głównie na Bliskim Wschodzie). Ta druga wersja ma bardziej gorzki smak. Bardziej smakuje mi wersja tahiny z sezamu łuskanego, gdyż jest łagodniejsza. Przed zmieleniem nasion sezamu, warto je wcześniej chwilkę uprażyć na suchej patelni, nabiorą wspaniałego aromatu. Zrobienie domowej pasty Tahini jest bardzo proste. Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość mieląc sezam w blenderze. Najlepiej robić to z krótkimi przerwami.

Z poniższego przepisu wychodzi nieduży słoiczek, taki jak na zdjęciach. Jeśli macie ochotę, możecie zrobić pastę Tahini z podwójnej proporcji. Wiem, że w oryginale do tahiny nie dodaje się miodu ale mnie bardzo smakuje pasta sezamowa, kiedy jest lekko słodka.

Zobacz także

→  domowe masło orzechowe

domowy krem Nutella.

(nieduży słoiczek)

Składniki:

– 200g sezamu

– 1 łyżka oleju np. oliwy z oliwek

– szczypta soli

– 1 łyżeczka płynnego miodu (opcjonalnie)

Jak zrobić pastę Tahini?

Najpierw uprażyć sezam na suchej patelni. Patelnię rozgrzać, wsypać sezam, zmniejszyć ogień i chwilkę prażyć, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Sezam powinien być tylko lekko złocisty i ładnie pachnieć, nie zaś stać się brązowy. Nie można go zbyt długo prażyć bo stanie się gorzki w smaku i będzie miał zapach spalenizny. Zestawić patelnię z ognia, ostudzić sezam.

Uprażony sezam przełożyć do kielicha blendera i pastę miksować, robiąc przerwy co około 15 sekund, pomagając sobie popychaczem. W razie gdyby trudno było miksować, dodać łyżkę oleju. Kiedy masa stanie się jednolita miksować trochę dłużej.

Pasta Tahini powinna mieć konsystencję masła, być kremowa i aksamitna. Pastę lekko posolić. Ja też dodaję trochę miodu, bo lubię kiedy jest słodkawa. Pastę Tahini przełożyć do słoiczka. Przechowywać w lodówce.

Smacznego!

Helen G.

Pasta Tahini
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

9 komentarzy

  1. Tahini nie gości często w mojej kuchni, ale sezam uwielbiam w postaci chałwy. Sama nigdy tahini nie robiłam, bo mój sprzęt jest na tyle słaby, że co najwyżej jest w stanie zrobić zbitą kulę z ziarenek sezamu – dlatego robię chałwy z miodem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button