Żurek tradycyjny
Żurek tradycyjny
Doskonała zupa nie tylko na Wielkanoc. Żurek jest tradycyjną polską zupą, zwaną też żurem lub barszczem białym. Najczęściej żurek podaje się z białą kiełbasą i jajkiem. Sekretem udanej zupy jest dobrej jakość zakwas (najlepiej własnej roboty), choć i sklepach można dostać całkiem smaczne. Podaję przepis mojej mamy, z moim drobnymi poprawkami.
(Dla 6 osób)
Składniki:
– 2 l wody
– włoszczyzna (2 marchewki, por, seler, pietruszka, cebula)
– 2 ząbki czosnku
– 2 pętka białej kiełbasy
– 10 dag boczku
– 2 ziemniaki
– butelka zakwasu do żurku (0,5 l )
– 1-2 łyżeczki chrzanu
– 4 ziarna pieprzu
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 1 listek laurowy
– 1-2 łyżki majeranku
– maggi (opcjonalnie)
– 2 czubate łyżki mąki
– 2 łyżki śmietany
– sól, pieprz
Dodatkowo:
– 3 jaja ugotowane na twardo
▌Jak zrobić żurek tradycyjny?
Do garnka wlać wodę włożyć umytą i obraną włoszczyznę, dodać ziarenka pieprzu, listek laurowy i ziele angielskie. Można trochę posolić wywar, lecz nie za dużo. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować na wolnym ogniu, aż warzywa będą miękkie. W międzyczasie cebulę i boczek pokroić drobną kostkę.
Czosnek drobno posiekać. Najpierw stopić boczek. Dodać cebulę, chwilę smażyć. Na koniec dodać pokrojoną w kostkę białą kiełbasę. Po kilku minutach dodać do zupy. Gdy warzywa będą miękkie, wyjąć je z wywaru (oprócz ziemniaków). Można je wykorzystać np. na sałatkę jarzynową.
Wlać zawartość żurku uprzednio dobrze wstrząśniętego. Doprawić solą, pieprzem, maggi i majerankiem oraz chrzanem. Gotować jeszcze z 10 minut. W 1/3 szklanki wody rozrobić 2 pełne łyżki mąki. Dodać do zupy i dobrze wymieszać. Na koniec 2 łyżki śmietany zahartować niewielką ilością wywaru, by się nie zważyła i dodać do zupy. Chwilkę jeszcze pogotować. Żurek podawać z jajkami ugotowanymi na twardo i ewentualnie z chlebem.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć