Pierogi z mięsem i warzywami z rosołu
Pierogi z mięsem i warzywami z rosołu
Świetny pomysł na wykorzystanie ugotowanego mięsa i warzyw z rosołu. Pierogi z mięsem i warzywami z rosołu są bardzo smaczne, zwłaszcza polane podsmażoną cebulką. Ugotowane mięso i warzywa z rosołu mogą posłużyć nam także jako farsz do pyz czy krokietów.
W tym przypadku farsz będzie lepszy, jeśli dodacie do rosołu trochę wołowiny. Aby farsz mięsny nie był zbyt suchy, dobrze jest wlać do niego trochę rosołu.
Zobacz także → pierogi z pasztetową.
(około 50 sztuk)
Składniki:
Ciasto na pierogi:
– 500g mąki pszennej (najlepiej typ 500 lub 550)
– około 1 szklanka gorącej wody
– 2 łyżki oleju
– 1 płaska łyżeczka soli
Farsz:
– około 500g mięsa z rosołu (najlepiej drób + wołowina)
– włoszczyzna z rosołu bez pora (2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, cebula)
– 5 pieczarek (opcjonalnie)
– 2-3 łyżki rosołu
– 1 cebula
– 1-2 ząbki czosnku
– 1 jajko
– 1 łyżka masła
– maggi
– sól, pieprz
Dodatkowo (do polania):
– zeszklona cebulka
– zielenina (opcjonalnie)
▌Jak zrobić pierogi z mięsem i warzywami z rosołu?
Farsz: Na maśle zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę, dodać oczyszczone i pokrojone w kostkę pieczarki – smażyć aż puszczą sok. Następnie dodać drobno posiekany czosnek i smażyć jeszcze 1 minutę.
Ugotowane i wystudzone mięso z rosołu odzielić od kości i wraz z włoszczyzną oraz z podsmażonymi pieczarkami zmielić w maszynce do mięsa. Wibić jajko i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz maggi. Jeśli farsz jest zbyt suchy dodać jeszcze trochę rosołu. Farsz mięsny na pierogi powinien mieć wyrasity smak. Odstawić do lodówki przynajmniej na 1 godzinę, by smaki się połączyły.
Ciasto na pierogi: Na stolnicę lub do dużej miski wysypać przesianą przez sito mąkę, dodać olej i gorącą wodę. Zagnieść elastyczne ciasto. Zagniatać do momentu, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. W razie potrzeby dodać nieco gorącej wody. Ciasto na pierogi nie może być zbyt luźne ani z kolei zbyt twarde.
Ciasto podzielić na 3 części. Wziąć jedną część, resztę zaś przykryć folią spożywczą, by nie wyschło. Każdą część rozwałkować na cienki placek. Szklaną wykrawać kółka i kłaść je na oprószonej mąką stolnicy. Kółka napełniać 1 pełną łyżeczką farszu i dokładnie zlepić brzegi, robiąc falbanki.
W międzyczasie zagotować osoloną wodę z w garnku, dodać odrobinę oleju (pierogi nie będą się sklejać). Pierogi wrzucać na wrzątek partiami. Gotować 3 minuty od wypłynięcia na średnim ogniu. Ugotowane pierogi nabierać łyżką cedzakową i układać na talerzach. Pierogi z mięsem i wrzywami podawać polane podsmażoną cebulką.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
I tego mi było trzeba, bo zawsze mam problem z zagospodarowaniem resztek z rosołu.