Bigos na święta
Bigos na święta
To jedna z tradycyjnych potraw nie tylko kuchni polskiej ale także i kuchni litewskiej oraz białoruskiej. Bigos podaje się zwykle na Święta Bożego Narodzenia, jako tzw. bigos wigilijny albo bigos świąteczny. Niektórzy serwują go również na Wielkanoc. I pomyśleć, że jako dziecko nie lubiłam bigosu, podczas gdy cała familia się nim zajadała. Widocznie do pewnych smaków trzeba dojrzeć…
Za ciekawostkę może posłużyć posłużyć rodowód bigosu. Nazwa tego popularnego dania najprawdopodobniej pochodzi od niemieckiego słowa „beiguss”, co oznacza sos. Bigos jest najsmaczniejszy podany na ciepło z kromką chleba albo z bułką. Aby nie był zbyt kwaśny, kapustę kiszoną można odcisnąć z nadmiaru soku oraz dodać do potrawy suszone śliwki. Polecam również dla wzbogacenia smaku dodać nieco czerwonego wytrawnego wina. Wówczas otrzymamy tradycyjny bigos staropolski.
Bazowałam na przepisie mojej mamy ale też nieco go udoskonaliłam. Dodam, że bigos świetnie nadaje się do mrożenia, dlatego nie należy się obawiać ilości, jaka wam wyjdzie. Im dłużej stoi, tym nabiera ciekawszego smaku 😉
Zobacz także → pieczona biała kiełbasa.
(Dla 6-8 osób)
Składniki:
– 1,5 kg kapusty kwaszonej
– ½ małej kapusty białej (około 1kg)
– garść suszonych grzybów
– 30 dag łopatki (można dać też wołowinę)
– 30 dag karkówki albo szynki
– 20 dag wędzonego boczku (opcjonalnie)
– 20 dag kiełbasy np. śląskiej albo podwawelskiej
– mały koncentrat pomidorowy (2-3 łyżki)
– około 1/3 szklanki czerwonego wytrawnego wina
– 2 łyżki smalcu
– 2 cebule
– 1 ząbek czosnku
– 2-3 liście laurowe
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 5 kulek pieprzu
– 3-4 jagody jałowca
– 2 łyżki powideł śliwkowych (lub garść śliwek suszonych)
– 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
– cukier do smaku
– sól, pieprz
▌Jak zrobić bigos na święta?
Grzyby namoczyć w wodzie przez pół godziny, następnie gotować na wolnym ogniu do miękkości. Mięso umyć, pokroić w kostkę. Podsmażyć na smalcu, doprawić solą i pieprzem. Podlać niewielką ilością wody i dusić do miękkości.
Kapustę kiszoną przelać wodą, odcisnąć, poszatkować. Białą kapustę także pokroić nożem. Obie kapusty umieścić w dużym garnku, zalać wodą, dodać liście laurowe, jałowiec, ziele angielskie oraz pieprz. Dusić pod przykryciem do miękkości kapust.
Boczek i cebule pokroić w małą kostkę, zaś kiełbasę w pół-plasterki. Czosnek drobno posiekać nożem. Najpierw stopić na patelni boczek, później dodać cebule, chwilę smażyć. Następnie dołożyć kiełbasę i posiekany ząbek czosnku. Dusić kilka minut. Zawartość patelni przełożyć do kapusty. Dodać ugotowane mięso, grzyby wraz z wodą, powidła śliwkowe oraz koncentrat. Bigos dusić jeszcze ze 20 minut.
Bigos tradycyjny doprawić do smaku solą, pieprzem, mieloną słodką papryką. Dać cukier do smaku. Bigos podawać na ciepło z dodatkiem pieczywa lub ewentualnie z ziemniakami. Bigos świetnie nadaje się również do zamrożenia.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Wyglada pysznie…mam nadzieje ,ze mi tego roku wyjdzie z pani przepisu 🙂
Polecam:) Ja również robiłam bigos pierwszy raz (wcześniej robiła go mama) i wyszedł bardzo smaczny:)
Bardzo dawno jadłam bigos, aż za nim zatęskniłam 🙂
Ja w sumie też…