Bryjka góralska
Bryjka – śniadanie po góralsku
To rodzaj zupy – mąka gotowana na osolonej wodzie, którą okraszano skwarkami ze słoniny, smalcem, boczkiem lub rzadziej masłem. Bryjka to regionalna potrawa kuchni podhalańskiej, której z uwagi na „biedny charakter”, raczej się już dziś nie serwuje w karczmach. Górale niegdyś jadali bryjkę na śniadanie, bowiem świetnie rozgrzewa i syci na długie godziny.
Bryjka jest gęsta i konsystencją przypomina budyń. Zamiast mąki do przygotowania bryjki używano również tartych ziemniaków albo kaszy manny. Czasem też w trakcie gotowania bryjki lub po – dodawano serwatkę, mleko albo maślankę. Do przygotowania bryjki góralskiej dobrze sprawdza się rogalka, rodzaj drewnianego przyrządu kuchennego do mieszana mąki.
Bryjkę jako traycyjną potrawę kuchni podhalańskiej dobrze oddają słowa przyśpiewki góralskiej z książki Zdzisławy Zegadłówyny pt. „Kuchnia góralska”.
„Jo tyz przecie
ślubnego miłujem,
na rano i wiecór
bryjke mu gotujem.
Kie se bryjki poje,
popije zyntycy,
do roboty krzepki
i figlów mu sie kce”.
Zobacz także → zupa kapuśniak z młodej kapusty.
(Dla 3 osób)
Składniki:
– 1 litr wody
– niepełna szklanka mąki pszennej (150g)
– 1 łyżeczka soli
– 1 cebula
– 200g wędzonego boczku parzonego
– pieprz
▌Przepis na: bryjkę góralską – etapy przygotowania:
Boczek oraz cebulę pokroić w niedużą kostkę. Najpierw stopić boczek na patelni na małym ogniu pod przykryciem. Po kilku minutach dodać cebulę i smażyć aż boczek będzie koloru złoto-brązowego. Odstawić.
Wodę w garnku postawić na gaz, wsypać mąkę oraz sól i ciagle mieszając gotować na niedużym gazie przez 20 minut. Mąka w konstystencji powinna przypominać budyń. Trzeba mąkę ciągle mieszać, bo łatwo się przypala. Ugotowaną bryjkę wlać na talerze lub do misek, posypać pieprzem. Wierzch udekorować porcją stopionego boczku z cebulką. Można dodać też nieco mleka, serwatki albo maślanki. Podawać na śniadanie.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć