Potrawy regionalneSałatki i surówki

Modra kapusta

Modra kapusta

Obok klusek śląskich i rolady wołowej, stanowi podstawę kuchni śląskiej. Modrą kapustę zwaną też modro kapusta, na Śląsku podaje się z boczkiem, w Wielkopolsce zaś z dodatkiem rodzynek, jabłek i goździków. To znana potrawa w tych regionach Polski.

Modra kapusta świetnie komponuje się z daniami mięsnymi. Poniżej przedstawiam sprawdzony przepis na modrą kapustę, jaką jada się na Śląsku.

Spróbuj także:

surówka z czerwonej kapusty.

(Dla 4-6 osób)

Składniki:

– 1 mała główka czerwonej kapusty lub pół dużej

– 1 cebula

– 100-150g boczku wędzonego (parzonego)

– 1 jabłko

– 1 liść laurowy

– 2 ziarenka ziela angielskiego

– 1 łyżka smalcu

– cukier do smaku

– 1-2 łyżki octu winnego lub jabłkowego

– sól, pieprz

Jak zrobić modrą kapustę?

Kapustę drobno poszatkować. Umieścić w dużym garnku i zalać wodą. Dodać liść laurowy i ziele angielskie. Gotować do miękkości i odcedzić. Boczek i cebulę pokroić w drobną kostkę. Wpierw podsmażyć boczek, by wytopiło się nieco tłuszczu. Później dodać cebulę i smalec. Smażyć razem jeszcze kilka minut.

Ugotowaną i odcedzoną kapustę połączyć z boczkiem i cebulą. Dodać starte na tarte o grubych oczkach jabłko. Kapustę doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i octem. Podusić jeszcze 2-3 minuty. Podawać do obiadu na ciepło.

Do modrej kapusty świetnie pasuje rolada wołowa i kluski śląskie – typowo po Śląsku, jak również  gulasz mięsny czy np. szynka w sosie chrzanowym.

Smacznego!

Helen G.

Modra kapusta
+ 3
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button