Domowy rosół z kaczki
Domowy rosół z kaczki
Świetna alterntywa dla klasycznego rosołu z kury. Domowy rosół z kaczki w niczym nie ustępuje temu, który znamy. Jest bardziej tłusty i aromatyczny. W moim odczuciu nawet smaczniejszy od rosołu z kurczaka.
Przepis na rosół z kaczki jest właściwie jest tak jak rosół z kury. W sklepach czy marketach czasem można kupić gotową porcję rosołową z kaczki. Na niej właśnie gotuję rosół z kaczki, czasem z dodatkiem 2 skrzydełek, ewentualnie szyi.
Spotkałam się z opiniami, że rosół z kaczki śmierdzi. Dzieje się tak tylko wtedy, jeśli kupicie niezbyt świeże mięso z kaczki, które jest szare, małosprężyste i lepkie w dotyku.Świeże mięso nie ma prawa wydzielać brzydkiego zapachu. Kupując mięso z kaczki zwracajcie uwagę, aby nie było zbyt tłuste. Można ewentualnie kupić mrożoną kaczkę.
Domowy rosół z kaczki to pyszna, niecodzienna zupa, którą lubię czasem ugotować, zamiast klasycznego rosołu. Serdecznie polecam.
Zobacz także → zupa jarzynowa.
(Dla 4-6 osób)
Składniki:
– 1 kaczka najlepiej chuda lub jej część (np. porcję rosołową z kaczki oraz zamiennie 2 udka albo 2-3 skrzydełka)
– 1 duża cebula
– 1 pietruszka
– 2 marchewki
– nieduży kawałek selera
– kawałek pora
– mały kawałek włoskiej kapusty (opcjonalnie)
– 2 ząbki czosnku (w całości)
– 4 ziarenka ziela angielskiego
– 5 ziarenka pieprzu
– 2 liście laurowe
– kostka rosołowa (opcjonalnie)
– szczypta lubczyku i kurkumy (opcjonalnie)
– sól, pieprz
– maggi do smaku
Dodatkowo:
– posiekana natka pietruszki do posypania
– opakowanie dowolnego makaronu np. niteczki lub wstążki, falbanki
▌Jak zrobić domowy rosół z kaczki?
Jeśli dajemy całą kaczkę, należy usunąć z niej podroby i pokroić mięso na mniejsze porcje. Mięso umyć pod zimną wodą, następnie zalać około 2-3 l zimnej wody w dużym garnku. Powinno być całe w niej było zanurzone. Kiedy woda się zagotuje, zebrać łyżką cedzakową szumy z powierzchni wody. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, kulki pieprzu oraz kostkę rosołową (opcjonalnie).
W międzyczasie czasie umyć i obrać jarzyny. Cebulę przekroić na pół albo na ćwiartki. Po około 40 minutach gotowania mięsa dodać do wywaru wszystkie jarzyny wraz z cebulą i z obranym czosnkiem w całości. Wywar posolić. Rosół z kaczki gotować na malutkim ogniu pod przykryciem przez około 1,5-2 godzin. Jeśli woda nieco wyparuje, trochę uzupełnić. Na koniec rosól doprawić do smaku pieprzem, ewentualnie solą. Można dać odrobinę maggi.
Po ugotowaniu rosół z kaczki należy przecedzić przez sitko. Dzięki temu nie stanie się mętny. Por, cebulę i czosnek wyrzucić. Resztę warzyw można wykorzystać do sałatki jarzynowej a kapustę po prostu zjeść. Rosół domowy z kaczki podawać gorący z makaronem, plasterkami marchewki i posypany posiekaną natką pietruszki.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Wiesz ze chyba nigdy nie jadłam takiego tradycyjnego rosolu z kaczki 🙂 u nas w domu jakos nie jadało się kaczek. Dziadkowie mieli kaczki ale mieszkali daleko, a nam dawali zawekowane juz porcje. Sama robie rosół ale z pieczonych tylko skrzydełek kaczki z makaronem ryżowym , taki bardziej orientalny 🙂
W moim rodzinnym domu też się go nie robiło. Sama odkryłam jego smak dopiero w dorosłym życiu.