Bliny, drożdżowe placki pszenno-gryczane
Bliny, drożdżowe placki pszenno-gryczane
To potrawa wywodząca się z kuchni kresowej, popularna także w kuchni rosyjskiej. Bliny to rodzaj drożdżowych placków lub naleśników. Mnie osobiście przypominają one racuchy, choć spotkałam się również przepisami, w których ciasto jest płynne. Wówczas bliny są podobne do małych naleśników.
Bliny przyrządza się z mąki pszennej oraz gryczanej, a czasem też z żytniej i gryczanej. Są tradycyjnym dodatkiem do wielu dań, m in. do ryb, sałatki rybnej, kawioru, mięsnych sosów, sosu grzybowego albo do jajek sadzonych. Bliny jada się również na słodko z konfiturą labo miodem. W oryginale powinno się je smażyć na malutkiej patelni, wówczas zajmują całą jej powierzchnię. Jeśli takiej nie posiadamy, smażmy kilka placków jednocześnie.
Ważne jest, aby bliny podawać na ciepło, kiedy są wilgotne. W przeciwnym razie staną się suche. Bliny bardzo smakują mi zarówno na słodko z konfiturą wiśniową, jak i jako dodatek np. do jajka sadzonego na śniadanie lub kolację 😉 Mogą zastąpić wówczas chleb. Dodatek mąki gryczanej podnosi smak placków.
Za ciekawostkę dodam, iż bliny spożywa się w Rosji i na Białorusi szczególnie w tygodniu poprzedzającym Wielki Post, zwanym Maslenicą. W tradycji kultury rosyjskiej niegdyś wystawiano je na parapetach okien dla biednych lub pielgrzymów. Placki te są także często serwowane na stypach oraz kobietom po porodzie.
(Dla 3-4 osób)
Składniki:
– 200g mąki pszennej
– 100g mąki gryczanej
– ½ l ciepłego mleka
– 1 jajko
– 20g świeżych drożdży
– 1 łyżeczka cukru
– 3 łyżki masła
– ½ łyżeczki soli
Do smażenia:
– olej, polecam również domowe masło klarowane
▌Jak zrobić bliny, drożdżowe placki pszenno-gryczane?
Przygotować zaczyn. Podgrzać w rondelku mleko. Odlać do miseczki 1 szklankę. Wkruszyć drożdże, dodać 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki pszennej. Wymieszać dokładnie. Przykryć naczynie ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia.
W większej misce wymieszać ze sobą przesiane mąki, żółtko, pozostałą 1 szklankę mleka, sól, stopione masło oraz wyrośnięty zaczyn. Wymieszać. Białko ubić na sztywną pianę i dodać do ciasta. Ciasto w konsystencji przypomina racuchy. Odstawić ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 40 minut, aż podwoi swoją objętość.
Porcję ciasta nakładać łyżką na natłuszczoną patelnię i smażyć placki na rumiano z obu stron. Bliny podawać na ciepło jako dodatek do ryb (np. śledzi, wędzonego łososia, sałatek rybnych, kawioru), mięsnych sosów, marynowanych grzybów, krojonego jajka na twardo z dodatkiem sera żółtego, jajka sadzonego lub też na słodko z konfiturą.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Nie jadłam nigdy 🙂 Przyznam, że kusi mnie by nieco bardziej poznać naszą kuchnie polską 🙂
Muszę sobie zrobić 🙂
Polecam serdecznie 🙂
Wyglądają cudownie:) Aż zrobiłam się głodna:)
Znam bliny. Moja babcia takie robiła. Pycha!
Do tej pory szlam na latwizne i bliny kupowalam :))) ba nawet przywozilam do Polski :))) ciesze sie,ze teraz mam przepis ….bede robic sama :))) pozdrawiam
wypróbuje koniecznie przepis 😉
Kochana wygląda to super ;*
Spróbuj, są proste i smaczne 🙂
Nazwa jest mi znajoma, ale chyba nigdy nie jadłam. To nie mój region. U nas raczej placki ziemniaczane, nazywane po poznańsku „plyndze” 🙂
Podobne robiła moja babcia pochodząca z Litwy. Smak dzieciństwa 😉