Kluski kładzione
Kluski kładzione
Są bardzo smaczne i do tego ekspresowe w przygotowaniu. Kluski kładzione są świetnym dodatkiem do obiadu. Z powodzeniem zastępują ziemniaki czy kasze. Nazwa klusek nawiązuje do sposobu ich przygotowania. Ciasto bowiem kładzie się przy pomocy łyżki na osolony wrzątek.
Większość osób przyrządza kluski kładzione na wodzie. Moim zdaniem ciasto jest smaczniejsze i bardziej delikatne, jeśli użyje się mleka. Może być to również zsiadłe mleko a nawet kefir.
Kluski kładzione mogą być spożywane zarówno solo ze zrumienioną na maśle bułką tartą, cebulką czy stopionym boczkiem, jak i z sosami albo gulaszem. Kluski kładzione dobrze smakują także na słodko np. ze śmietaną i cukrem lub bułką tartą i cukrem. Podałam przeciętne proporcje na 2-3 osoby, w zależności czy kluski są tylko dodatkiem do obiadu czy też stanowią odrębne danie.
Zobacz także → kluski śląskie.
(Dla 2-3 osób)
Składniki:
– 1,5 szklanki mąki
– 2 jajka
– ½ szklanki mleka lub wody*
– 1 łyżka stopionego masła lub oleju (opcjonalnie)
– ½ łyżeczki soli
* można dać również zsiadłe mleko albo kefir.
▌Jak zrobić kluski kładzione?
Mąkę dokładnie wymieszać z jajkami, mlekiem, stopionym masłem i solą. Ciasto powinno mieć gęstą i gładką konsystencję. W garnku zagotować osoloną wodę. Nabierać ciasto na ok.1/3 wielkości łyżki za każdym razem maczaną we wrzątku, następnie wkładać do wrzątku.
Kluski gotować 3 minuty od momentu wypłynięcia. Kluski kładzione podawać polane masłem, zrumienioną cebulką na maśle, ze stopionym boczkiem lub zamiast ziemniaków do dań z sosami. Kluski kładzione mogą być również spożywane na słodko z bułką tartą z masłem i cukrem.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Wstyd przyznać, ale nigdy takich nie jadłam 🙂
Nie ma się czego wstydzić 🙂
Bardzo dawno już takich nie jadłam, ale trzeba nadrobić zaległości 🙂
Pamiętam z dzieciństwa, sama jakoś nie robię, muszę spróbować 🙂
Nigdy nie jadłam 😉
Serdecznie polecam:)
Bardzo ciekawy pomysł z tym mlekiem, muszę wypróbować 🙂
Moim zdaniem na mleku są smaczniejsze, delikatniejsze 🙂