Kluski leniwe
Kluski leniwe
Są nazywane również pierogami leniwymi albo leniwcami, ponieważ zawierają takie same składniki, tylko nadzienie (ser) oraz mąka są ze sobą wymieszane. Kluski leniwe są przez to łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Mnie leniwe zdecydowanie kojarzą się z dzieciństwem. Kiedy byłam mała, często prosiłam mamę, aby robiła na obiad właśnie kluski leniwe. Znaczną część mąki zastępowała ugotowanymi i przeciśniętymi przez praskę ziemniakami.
Taka wersja klusek leniwych jest nieco bardziej pracochłonna, bo trzeba ugotować wcześniej ziemniaki. Ja idę trochę na skróty i mieszam ser biały z mąką pszenną i ziemniaczaną. Kluski leniwe najsmaczniejsze są polane bułką tartą z masłem, posypane cukrem i cynamonem. Prawdziwa rozkosz dla podniebienia! 🙂
Spróbujcie także kluski leniwe z mąki jaglanej.
(Dla 4-5 osób)
Składniki:
– 500g twarogu półtłustego lub tłustego
– 2 jajka
– około 2 szklanki mąki pszennej
– 3 łyżki mąki ziemniaczanej
– ½ łyżeczki soli
Dodatkowo:
– 3 łyżki masła
– bułka tarta
– cukier do smaku
– cynamon (opcjonalnie)
▌Jak zrobić kluski leniwe?
Twaróg rozdrobnić widelcem, dodać mąki, jajka oraz sól. Zagnieść elastyczne ciasto. Ilość mąki pszennej można regulować. Należy dać jej tyle tak, by ciasto zaczęło odchodzić od ręki ale też nie powinno być zbyt twarde. Ciasto podzielić na kilka części. Z każdej uformować wałek o szerokości około 2 cm. Nożem zrobić szachownicę. Kroić ukośnie kawałki.
Kluski leniwe wrzucać partiami na osolony wrzątek z niewielkim dodatkiem oleju, by się nie posklejały. Leniwe gotować od wypłynięcia 1 minutę. Pierogi leniwe podawać polane bułką tartą z masełkiem. Świetnie też smakują przyrumienione z patelni z dodatkiem cukru i cynamonu.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Rozleniwiłam się już zupełnie 😉
kocham z cukrem i śmietaną 🙂
Ja to też
Królestwo za taki obiad!
Proste danie są najsmaczniejsze 😉