Mięsa

Kotlet de volaille (devolay)

Kotlet de volaille (devolay)

Serwowano go w XVIII w Cesarstwie Rosyjskim. Oryginalna nazwa Kotlet de volaille pochodzi jednak od nazwiska francuskiego kucharza rezydującego na rosyjskim dworze. Kotlet devolay w Rosji i na Ukrainie jest powszechnie nazywany kotletem po kijowsku.

Kotlet de volaille przyrządza się z cienko rozbitej piersi kurczaka nadziewanej masłem z dodatkiem zieleniny (pietruszki i koperku) i ziół, a czasem sera żółtego. Mięso zawija się ciasno w roladkę i panieruje się w bułce tartej, a następnie smaży w głębokim tłuszczu. Idealny kotlet devolay charakteryzuje się chrupiącą złotą skórą, wewnątrz zaś wypływa z niego masło ziołowe. Jest bardzo soczysty.

Istnieje wiele różnych wariantów devolaya. Możecie wzbogacić kotlet ten dodatkiem żółtego sera albo sera pleśniowego. Pyszny jest również z plasterkiem szynki. Niektórzy wnętrze piersi z kurczaka smarują także musztardą albo ketchupem. Klasyczny devolay zawiera jedynie mało ziołowe. Serdecznie polecam wam również spróbować:

kotlet pożarski

kotlety Twardowskiego.

(4 sztuki)

Składniki:

– 1 podwójna pierś z kurczaka około 600g

– 4 łyżki masła

– 1 ząbek czosnku

– 4 paseczki sera żółtego (opcjonalnie)

– 2 łyżki natki pietruszki

– 1 łyżka koperku

– 1 łyżeczka soku z cytryny

– ½ łyżeczki ziół prowansalskich

– sól, pieprz

Panierka:

– mąka

– 2 jajka

– 3 łyżki mleka

– bułka tarta

– sól

Dodatkowo:

– wykałaczki (opcjonalnie)

– olej do smażenia

Jak zrobić kotlet de volaille (devolay)?

Miękkie masło wymieszać w miseczce z posiekaną natką pietruszki i koperkiem, dodać szczyptę soli, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sok z cytryny. Miseczkę włożyć na kilkanaście minut do zamrażalnika.

Pierś kurczaka przekroić na pół. Każdą z kolei przekroić wzdłuż i cienko rozbić tłuczkiem używając foli spożywczej, by nie podziurawić mięsa. Każdy kotlet obsypać solą i pieprzem.

Na filety nakładać schłodzone masło i opcjonalnie paseczek sera żółtego. Kotlet devolay można zawijać na dwa sposoby:

1) każdy złożyć na pół, niczym pieróg. Boki zbić tłuczkiem. Następnie przewrócić kotlet na drugą stronę i ponownie zbić boki tłuczkiem. Dzięki temu masło nie będzie wyciekać na zewnątrz. Podwinąć boki i uformować owalny podłużny kotlet – tak przyrządza się kotlety Twardowskiego (link wyżej).

2) na środek filetu ułożyć schłodzone masło, zawinąć boki jak do krokieta i mięso zwinąć w roladkę.

W misce roztrzepać jajka, dodać mleko i szczyptę soli. Każdy kotlet obtaczać najpierw w mące, w jajku a następnie w bułce tartej. Kotlety devolay smażyć w głębokim oleju pod przykryciem około 20 minut. Ogień powinien być minimalny. Obracać je z każdej strony, by uzyskały złoty kolor. Kotlet de volaille (devolay) podawać z ziemniakami i surówką. Szczególnie pasuje tutaj surówka Coleslaw. Kotlet devolay można udekorować go plasterkiem cytryny i natką pietruszki, jak na zdjęciach.

Smacznego!

Helen G.

Kotlet de volaille (devolay)
+ 4
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button