Produkty prozdrowotneŚniadanieWegetariańskie

Twarożek z miodem

Twarożek z miodem

Stanowi dobry pomysł na zdrowe śniadanie. Twarożek z miodem jest lekkostrawny a zarazem dość sycący. Zwykle bowiem kupuję twaróg półtłusty lub śmietankowy. Twarożek możemy wzbogacić dodatkowo łyżką oleju kokosowego, jak w tym przepisie albo innym olejem roślinnym tłoczonym na zimno np. lniany czy z orzechów włoskich.

Miód stanowi prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów, enzymów, kwasów organicznych, aminokwasów i innych cennych dla zdrowia związków. Działa odżywczo i wzmacniająco. Polecam dodać do twarożku łyżeczkę inuliny.

Inulina to naturalny prebiotyk, węglowodan (oligosacharyd), który stymuluje rozwój pożytecznych bakterii jelitowych. Inulina występuje w korzeniach i bulwach wielu roślin, m in. w czosnku, cykorii, pszenicy, topinamburze czy cebuli. Najczęściej inulinę pozyskuje się z cykorii. Ma ona postać białego proszku i jest lekko słodka (10 razy mniej słodka od cukru). Inulina może zatem stanowić alternatywę dla białego cukru. Posiada właściwości teksturotwórcze, czyli poprawia konsystencję sosów, majonezów, twarożków czy koktajli (zagęszcza).

Inulina wykazuje podobne działanie do błonnika, zapewniając uczucie sytości. Może być z powodzeniem stosowana jako substytut tłuszczu w wielu produktach. Dzienna dawka inuliny wynosi 20g, co odpowiada około 3-4 łyżkom stołowym. Spożyta w nadmiarze, może wywołać efekt przeczyszczający.

Inulinę z powodzeniem można dodawać do jogurtu, kefiru, maślanki, zsiadłego mleka, soków, koktajli, ciasteczek, twarożków, past, sosów, budyniów, kisieli, naleśników, placków, omletów czy domowego majonezu. Dodana do ciast, ciasteczek i deserów, zmniejsza ich kaloryczność.

Prozdrowotne właściwości inuliny:

  • stymuluje prawidłowy wzrost bakterii jelitowych (poprawia metabolizm)
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • ogranicza wchłanianie kalorii (daje sytość podobnie jak błonnik)
  • zwiększa przyswajalność witamin i minerałów z pożywienia (o 20%)
  • wzmacnia kości
  • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
  • nie przyczynia się do próchnicy
  • jest niskokaloryczna (1,6 kcal/g) i ma niski indeks glikemiczny (IG=14)

(Dla 2-3 osób)

Składniki:

– 1 kostka twarogu półtłustego (200 lub 250g)

– 1 łyżeczka inuliny

– 1 łyżka miodu

– szczypta cynamonu (opcjonalnie)

Jak zrobić twarożek z miodem?

Twaróg przełożyć do miseczki i rozgnieść widelcem. Dodać łyżeczkę inuliny oraz miód. Dokładnie wymieszać na gładką pastę. Można dodać szczyptę cynamonu do smaku. Twarożek z miodem spożywać z dodatkiem pieczywa. Można kanapkę posypać orzechami 🙂

Smacznego!

Helen G.

Twarożek z miodem
+ 5
Galeria zdjęć

Helen G.

Gotowanie sprawia mi ogromną radość. Lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Na stronie znajdziesz proste i czytelne przepisy na domowe potrawy, także dla początkujących w kuchni oraz artykuły z zakresu zdrowego odżywiania. Serdecznie zapraszam:)

Podobne przepisy

17 komentarzy

  1. Mam inulinę u siebie w domu, tylko nigdy nie wiedziałam do czego jej używać. Teraz, dzięki Tobie wiem gdzie ją można stosować. 🙂

      1. Znam nasiona chia, używam ich czasem do posypywania kruchych ciasteczek albo domowego chleba. Czasem też dodaję je do owsianki 🙂

  2. Jestem wielbicielka twarożkow pod każdą postacią :)))) po przeczytaniu Twojego wpisu zacznę stosować inulinę:)))

  3. Inulina może być stosowana w kuchni, jako zagęszczacz do zup i sosów, a także jako słodzik. Wpływa korzystnie na układ pokarmowy, dlatego dodawanie jej do potraw jest jak najbardziej wskazane. Pozdrawiam!

    1. Tak. Inulina to dodatek (prebiotyk), jest 10 razy mniej słodsza od cukru. Choć jeśli dajesz też miód, to ksylitol nie jest już tutaj potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button