Kotlety Twardowskiego
Kotlety Twardowskiego
Przyrządza się je ze schabu i nadziewa startym żółtym serem oraz masłem. Kotlety Twardowskiego wyglądem przypominają kotlet de volaille (devolay) albo tradycyjne roladki schabowe. Nie wiem kim był Twardowski, zapewne podobnie jak De Volaille jakimś nadwornym kucharzem. W każdym razie jego pomysł na kotlety ze schabu jest jak dla mnie rewelacyjny. Mięso smaży się kilkanaście minut na patelni, po czym zapieka przez 15 w piekarniku, by schab „doszedł” w środku.
W oryginale do kotletów Twardowskiego nie dodaje się ani czosnku, ani mielonej ostrej papryki. Moim skromnym zdaniem warto jednak uwzględnić te dodatki, gdyż bardzo podnoszą smak mięsa.
Mięso jest kruche i soczyste za sprawą serowo-maślanego nadzienia. Do kotletów Twardowskiego nie ma konieczności używania wykałaczek, gdyż mięso jest w specjalny sposób ubite tłuczkiem. Serdecznie polecam wam również spróbować kotlet pożarski.
(6 sztuk)
Składniki:
– 6 cienko rozbitych plastrów schabu
– 18-20 dag sera żółtego
– 6 łyżek miękkiego masła
– 2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
– ¼ łyżeczki mielonej ostrej papryki (opcjonalnie)
– sól, pieprz
– pieprz ziołowy
Panierka:
– 2 jajka
– mąka
– 3 łyżki mleka
– bułka tarta
– szczypta soli
▌Jak zrobić kotlety Twardowskiego?
Schab pokroić na plastry i cienko rozbić tłuczkiem, aby uzyskać w miarę duże kotlety. Posolić, posypać czarnym pieprzem i pieprzem ziołowym. Ser żółty zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, połączyć z miękkim masłem. Dodać ewentualnie starty na tarce o małych oczkach czosnek i mieloną ostrą paprykę. Dokładnie wymieszać widelcem. Z masy uformować 6 podłużnych wałeczków.
Na każdy kotlet kłaść wałeczek z masła i sera. Złożyć mięso na pół i końce ubić tłuczkiem najpierw z jednej strony, a potem z drugiej strony. Należy robić to ostrożnie, by nie uszkodzić wnętrza roladki. Następnie końce podwinąć i uformować w dłoniach owalne roladki.
Każdy kotlet najpierw obtoczyć mące, następnie w rozmąconym jajku wymieszanym z mlekiem (lekko posolić), a na koniec w bułce tartej. Kotlety Twardowskiego smażyć na niezbyt dużym ogniu do lekkiego zarumienia. Następnie przełożyć do żaroodpornego naczynia i wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika na 15 minut. Kotlety Twardowskiego podawać z ziemniakami i surówką. Dobrze komponuje się tutaj surówka z pora albo surówka Coleslaw.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
mniam mniam mniam 😀
Pierwszy raz spotykam się z takimi kotletami 😉
Wow o takich to nie słyszałam, a na pewno nie pod taką nazwą :> Wyglądają ekstra, a z tym masełkiem i serem to muszą smakować cudnie <3
Nie znam tych kotletów 🙂 Mniam…wyglądają pysznie 🙂