Paszteciki z kapustą i grzybami
Paszteciki z kapustą i grzybami
Doskonałe na Wigilię oraz na wszelkie imprezy. Paszteciki z kapustą i grzybami idealnie komponują się z filiżanką gorącego barszczyku. Są wyraziste w smaku, takie jak lubię. Paszteciki z kapustą i grzybami przygotowałam na cieście drożdżowym, które jest delikatne, chrupiące, mięciutkie i nie za grube.
Paszteciki z kapustą i grzybami to jedna z Wigilijnych potraw. Robią prawdziwą furorę również na przyjęciach. Nie ma prawdziwego Sylwestra czy innego balu bez pasztecików serwowanych na ciepło z barszczykiem.
Paszteciki podobnie jak krokiety czy pierogi, należą do potraw dosyć pracochłonnych. Najlepiej zacząć od zrobienia farszu. Grzyby wymagają całonocnego moczenia. Następnego dnia rano można przygotować farsz i dalej skupić się na zrobieniu ciasta drożdżowego. Paszteciki świetnie nadają się do zamrożenia. Wierzch możecie posypać wedle uznania sezamem, czarnuszką albo kminkiem. Serdecznie polecam 😉
(1 blacha pasztecików; dla 4-6 osób)
Składniki:
Ciasto drożdżowe na paszteciki:
– 400g mąki
– 250 ml ciepłego mleka
– 5 łyżek oleju
– 20g świeżych drożdży
– 1 łyżka cukru
– 1 jajko
– 1 niepełna łyżeczka soli
Farsz z kapusty i grzybów:
– 350g kiszonej kapusty
– 20g suszonych grzybów
– 1 duża cebula
– 1 liść laurowy
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 2 łyżki smalcu lub oleju
– szczypta cukru (opcjonalnie)
– sól pieprz
Dodatkowo:
– 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania pasztecików
– sezam, czarnuszka albo kminek do posypania
▌Jak zrobić paszteciki z kapustą i grzybami?
Zaczynamy od farszu: Grzyby opłukać zalać w garnku zimną wodą i moczyć przez noc. Następnie ugotować do miękkości. Odcedzić i drobno posiekać. Wodę z grzybów można wykorzystać np. do wigilijnego barszczu, zupy grzybowej albo do sosu grzybowego. Kapustę odcisnąć z soku i drobno posiekać nożem. Włożyć do garnka, dodać liść laurowy oraz ziele angielskie. Zalać wodą i gotować do miękkości na wolnym ogniu przez około 1 godzinę. Kapustę odcedzić.
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, przesmażyć na większym ogniu na smalcu, bądź oleju, aż nabierze złoto-brązowej barwy. Następnie dodać posiekane grzyby. Chwilkę razem podsmażyć. Lekko posolić. Kapustę połączyć w misce z grzybami i cebulą. Farsz doprawić solą i sporą ilością pieprzu. Powinien mieć wyrazisty smak. Jeśli kapusta jest za kwaśna, dodać nieco cukru. W przypadku, gdy nadzienie jest za suche, można dodać niewielką ilość wody z grzybów.
Ciasto drożdżowe: Zaczynamy od zaczynu drożdżowego. Mleko lekko podgrzać w rondelku, z czego 50 ml wlać do garnuszka, dodać cukier, 1 łyżkę mąki i wkruszyć drożdże. Wymieszać. Zaczyn przykryć ściereczką odstawić na około 10 minut aż lekko wyrośnie.
W dużej misce wymieszać ze sobą przesianą mąkę, olej, jajko i sól. Następnie dodać zaczyn z drożdży i wyrabiać do uzyskania gładkiego elastycznego ciasta. Kulę ciasta podsypać mąką. Włożyć do miski i przykryć bawełnianą ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięta na 45-60 minut. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Po tym czasie ciasto chwilkę wyrabiać, po czym podzielić na 3 części. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkować cienko każdą na kształt prostokąta.
Na każdy placek wyłożyć równomiernie porcję farszu. Zwinąć od dłuższego boku w rulon i zlepić dokładnie na całej długości. Gotowe 3 ruloniki wyłożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Każdy pokroić ostrym nożem w romby o szerokości 4 cm (nie rozsuwać pasztecików). Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 20 minut.
Piekarnik nagrzać do 190°C. Paszteciki posmarować roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka i posypać dowolnie sezamem, kminkiem albo czarnuszką. Piec około 20 minut do zarumienienia. Paszteciki z kapustą i grzybami podawać z filiżanką gorącego barszczu czerwonego.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Na Święta robiłam tylko z soczewicą ale z kapusta też są smaczne 😉
Z soczewicą paszteciki muszą też być bardzo smaczne 🙂
Uwielbiam paszteciki 🙂 Pyszności 🙂
Uwielbiam paszteciki 🙂 Muszę zrobić 🙂
Jutro idę na parapetówkę, to może zrobić coś takiego? 🙂
Świetny pomysł:) Tylko to trochę pracochłonne danie. Musisz przeznaczyć na nie trochę czasu. Niemniej serdecznie polecam 🙂