Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami
To jedna z moich ulubionych Wigilijnych potraw. Pierogi z kapustą i grzybami są obok pierogów ruskich i pierogów z mięsem, najchętniej jadanymi pierogami w Polsce. Każdy bar czy sklep z wyrobami garmażeryjnymi ma w ofercie te trzy rodzaje pierogów. Przygotowując pierogi z kapustą i grzybami na Święta Bożego Narodzenia możecie zabrać się do nich np. 2-3 tygodnie wcześniej i zamrozić. Tak każdego roku robi moja teściowa.
Do farszu zawsze daję suszone grzyby. Jeśli macie możliwość, to możecie użyć również świeżych lub mrożonych prawdziwków czy borowików. Moja teściowa nie lubi suszonych grzybów i robi pierogi z kapustą i pieczarkami. Tak też można, choć moim zdaniem suszone grzyby mają mocniejszy aromat. Lubię kiedy nadzienie z kapusty i grzybów ma wyrazisty smak.
Taki farsz możecie wykorzystać także do krokietów bądź pasztecików. Serdecznie zachęcam was do spróbowania tej wersji pierogów. Jest pyszna nie tylko na Święta Bożego Narodzenia 🙂 W razie potrzeby możecie zwiększyć proporcje i lepić pierogi z 1 kilograma mąki.
(około 50 sztuk)
Składniki:
Ciasto:
– ½ kg mąki (najlepiej typ 500 lub 550)
– ok. 1 szklanka gorącej wody
– 2 łyżki oleju
– 1 płaska łyżeczka soli
Farsz:
– 500g kiszonej kapusty
– 20-25g suszonych grzybów (np. prawdziwki, borowiki)
– 1 duża cebula
– 1 liść laurowy
– 2-3 ziarenka ziela angielskiego
– 2 jagody jałowca (opcjonalnie)
– 1 łyżka smalcu lub oleju
– sól, pieprz
▌Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami?
Farsz: Grzyby zalać w rondelku zimną wodą i moczyć przez noc. Następnie ugotować do miękkości. Odcedzić i drobno posiekać. Wodę z grzybów można wykorzystać np. do wigilijnego barszczu, zupy grzybowej albo do sosu grzybowego. Kapustę odcisnąć z soku i drobno posiekać nożem. Włożyć do garnka, dodać liść laurowy, ziele angielskie i jałowiec. Zalać wodą i gotować do miękkości na wolnym ogniu (około 1 godzinę). Kapustę odcedzić. Wyciągnąć liść laurowy, ziele angielskie i jałowiec.
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, przesmażyć dłużej na smalcu, bądź oleju aż nabierze złoto-brązowej barwy. Dodać do farszu. Następnie dodać drobno posiekane grzyby. Chwilkę jeszcze smażyć. Na koniec posolić. Kapustę połączyć w misce z grzybami i cebulą. Farsz doprawić solą i sporą ilością pieprzu. Powinien mieć wyrazisty smak. Jeśli kapusta jest za kwaśna, dodać nieco cukru. W przypadku, gdy nadzienie jest za suche, można dodać niewielką ilość wody z grzybów. Farsz można także zmielić w maszynce od mięsa, choć nie jest to konieczne, jeśli drobno posiekamy kapustę i grzyby.
Ciasto: Na stolnicę wysypać przesianą przez sito mąkę, dodać olej i tyle gorącej wody, by zagnieść elastyczne ciasto. Zagniatać, aż będzie odchodzić od ręki. Ciasto podzielić na trzy części. Wziąć jedną część, resztę zaś przykryć folią spożywczą, by nie wyschło. Każdą część rozwałkować na cienki placek. Szklaną wykrawać kółka i kłaść je na oprószonej mąką stolnicy. Kółka napełniać około 1 łyżeczką farszu i dokładnie zlepić brzegi, robiąc falbanki.
Mając część ulepionych pierogów, zagotować osoloną wodę z w garnku, dodać odrobinę oleju. Wrzucać pierogi partiami nie zmniejszając płomienia. Gotować 3 minuty od wypłynięcia. Ugotowane pierogi nabierać łyżką cedzakową i układać na talerzach. Pierogi z kapustą i grzybami podawać z usmażoną na złoto cebulką lub podsmażyć na rumiano na maśle. Podawać również podczas Kolacji Wigilijnej.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami, a przepis z chęcią wykorzystam :-))))
pierogi wyglądają pysznie, z chęcią bym się skusiła!!!:) Pozdrawiam 🙂
Uwielbiam pierogi, z kapustą i grzybami wprowadzają mnie w świąteczny nastrój 🙂
Mnie też szczególnie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia 🙂
Z pierogów to ja lubię tylko te standardowe, ziemniaczane 🙂
Ruskie są najbardziej popularne 🙂
Bardzo lubię 🙂 Pycha! Smaku mi narobiłaś 🙂
Bardzo je lubię 🙂
Ja też, choć mój mąż jakoś za nimi nie przepada 🙂
Pierogi które kojarzą mi sięze świętami 🙂
Mnie też, choć robię je czasem w ciągu roku 🙂