Wigilijna zupa grzybowa
Wigilijna zupa grzybowa
Jest aromatyczna i esencjonalna za sprawą suszonych grzybów. Zupa grzybowa nazywana też barszczem grzybowym, pojawia się w wielu domach na wigilijnym stole, nierzadko obok czerwonego barszczu a czasem i zamiast niego. Serwuje ją z makaronem łazanki albo z uszkami. Potrawa ta pochodzi z kuchni kresowej.
W moim rodzinnym domu nie było akurat tradycji jedzenia zupy grzybowej. Przyrządzało się ją za to w domu mojej babci na Podhalu. Babcia jednak zaniechała tradycji serwowania zupy grzybowej na rzecz barszczu z uszkami. Z kolei w rodzinie mojej przyjaciółki zupę grzybową jada się na Wigilię oprócz barszczu z uszkami, zagęszczaną mąką i jogurtem lub śmietaną.
W tradycyjnej książce kucharskiej znalazłam przepis na Wigilijną zupę grzybową, która podobnie jak barszcz jest klarowna, przecedzona przez sito. Jako że jest to zupa postna, to raczej nie powinna być zagęszczana ani mąką ani śmietaną. Jak widać co dom to inna tradycja.
Mój przepis Wigilijną zupę grzybową powstał metodą prób i błędów. Postanowiłam, że będę przyrządzać ją na Wigilię, gdyż zarówno mnie, jak i mężowi bardzo ona smakuje. Serdecznie polecam wam również klasyczną zupę grzybową z makaronem, z dodatkiem warzyw, zabielaną śmietaną i zagęszczaną mąką.
(Dla 4-6 osób)
Składniki:
– 40g suszonych grzybów*
– 1 duża cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 pietruszka
– 1 marchewka
– mały kawałek selera
– 1 liść laurowy
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 5 ziarenek pieprzu
– sól, pieprz
*np. borowiki albo podgrzybki, można też użyć dwóch gatunków grzybów.
Dodatkowo:
– makaron łazanki lub uszka
▌Jak zrobić wigilijną zupę grzybową?
Grzyby wypłukać i zalać w garnku 2 litami zimnej wody. Odstawić na całą noc do namoczenia. Następnego dnia namoczone grzyby wyłowić, pokroić w paseczki i włożyć z powrotem do garnka. Wywar doprowadzić do wrzenia. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach. Warzywa umyć i obrać.
Do gotującego wywaru dodać marchewkę, pietruszkę, seler, pokrojoną na ćwiartki cebulę oraz czosnek. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu do miękkości około 40 minut. Zupę przecedzić przez gęste sito i doprawić do smaku solą i pieprzem. Wigilijną zupę grzybową podawać z ugotowanym makaronem łazanki albo z uszkami. Do dekoracji można pozostawić kilka grzybków.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
Bardzo lubię taką zupę grzybową 🙂 Pyszności 🙂
Jedna z moich ulubionych świątecznych zup. Najlepsza z łazankami 🙂
Też ją bardzo lubię. U mnie grzybowa pojawia się na święta w zasadzie od niedawna 🙂
Grzybowej akurat nie lubię ;-( ale pieczarkową tak 😀
U mnie takiej zupy nie robi się na Wigilię tylko barszcz czerwony z uszkami 🙂 A ta zupka musi być pyszna 🙂
Potwierdzam, grzybowa jest bardzo smaczna i aromatyczna 🙂
U mnie grzybowej się nie robi na Wigilię, ale bardzo ją lubię 🙂