Pierogi ruskie
Pierogi ruskie
Pomimo nazwy, są typowo polska potrawą. Pierogi ruskie jada się także na Ukrainie. Nie tylko my Polacy zachwycamy się smakiem pierogów ruskich ale również obcokrajowcy potrafią wpaść w zachwyt nad tą potrawą. Zrobienie ruskich pierogów wcale nie jest trudne, tylko niestety pracochłonne. Jednakże warte naszej pracy.
Domowe pierogi ruskie są po prostu najsmaczniejsze pod słońcem! Można przyrządzać je z różnymi nadzieniami: z mięsem, z kapustą i grzybami, czy z serem na słodko albo owocami (truskawki, jagody). Bardzo smaczne są też pierogi z kaszą gryczaną i białym serem (kresowe). Pierogi ruskie lepię regularnie i zwykle część zamrażam. Na większą ilość gości najlepiej zrobić pierogi z podwójnej proporcji, czyli z 1 kilograma mąki.
Ciasto według mojego przepisu jest delikatne i elastyczne. Osobiście najbardziej smakuje mi takie w miarę cienko rozwałkowane. Jeśli chodzi o farsz serowo-ziemniaczany, to warto nie żałować soli i pieprzu. Powinien być on dość wyrazisty w smaku. Do nadzienia daję trochę więcej ziemniaków, jak sera białego. Polecam dodać do smaku nieco mielonej gałki muszkatołowej. Podniesie walory smakowe farszu. A zatem do dzieła!
(około 50 sztuk)
Składniki:
Ciasto:
– ½ kg mąki (typ 500 lub 550)
– ok. 1 szklanki gorącej wody
– 2 łyżki oleju
– 1 płaska łyżeczka soli
Farsz:
– ok. 300g ziemniaków (3-4 sztuki)
– 1 kostka białego sera półtłustego (200g)
– 1 cebula
– szczypta mielonej gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
– maggi
– sól, pieprz
▌Jak zrobić pierogi ruskie?
Farsz ruski: Ziemniaki ugotować. Dokładnie utłuc i trochę przestudzić. Następnie dodać twaróg (zazwyczaj kupuję gładki 2-3 krotnie zmielony). Razem z serem utłuc raz jeszcze. Ja to robię przy pomocy widelca. Cebulkę drobno posiekać, podsmażyć na oleju na większym gazie, aż zbrązowieje (nada farszowi lepszy, bardziej wyrazisty smak).
Cebulkę dodać do farszu i doprawić solą i pieprzem, gałką muszkatołową i magii. Farsz powinien być dość pikantny, gdyż w połączeniu z ciastem nie będzie aż tak wyczuwalny. Jeśli będzie zbyt suchy, dodać nieco oleju lub stopionego masła.
Ciasto na pierogi: Na stolnicę wysypać mąkę, dodać olej, sól i tyle ciepłej wody, by zagnieść elastyczne ciasto. Zagniatać, aż będzie odchodzić od ręki. Ciasto podzielić na trzy części. Jedną rozwałkować na cienki placek. Resztę owinąć folią aluminiową, by nie schło.
Szklaną wykrawać kółka i kłaść je na oprószonej mąką stolnicy. Kółka napełniać ok. 1 łyżeczki farszu i dokładnie zlepić brzegi. Następnie robić falbanki lub wianuszek. Można też zlepione brzegi pieroga dociskać brzegiem widelca robiąc wzór. Duży garnek z osoloną wodą i łyżeczką oleju wstawić na gaz.
Pierogi wkładać partiami na wrzątek. Gotować 3 minuty od momentu wypłynięcia. Ugotowane pierogi wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzach. Pierogi ruskie podawać ze smażoną cebulką i masełkiem, z boczkiem lub polane samym masełkiem. Pierogi ruskie można podać również polane gęstą śmietaną.
Smacznego!
Helen G.
Galeria zdjęć
uwielbiam ruskie pierogi! Twoje wyglądają b. apetycznie mniam!
Dzisiaj robię pierogi z Twojego przepisu – czuje, że wyjda pyszne:-)
Życzę powodzenia:) Mam nadzieję, że będą smakowały*)